Dla rodziców

Wydarzenia rok szkolny 2017/2018

4 wrzesień:

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

4 września 2017 r. o godzinie 9.00 w naszej szkole odbyła się inauguracja roku szkolnego 2017/ 2018. Wspólną mszą świętą w naszym parafialnym kościele rozpoczeliśmy rok szkolny. W murach naszej szkoły Pani dyrektor Bożena Szatan serdecznie powitała księdza proboszcza Antoniego Kazior, uczniów, nauczycieli i licznie zgromadzonych rodziców. Przekazała informacje o najważniejszych zadaniach w nowym roku szkolnym. Zwróciła ponadto uwagę na bezpieczeństwo oraz życzyła wszystkim sukcesów w nauce i pracy.

 

Organizatorzy: SP Jeżówka

5 wrzesień:

BEZPIECZNA SZKOŁA

11.09.2017 r. w naszej szkole miało miejsce spotkanie z policjantami, którego tematem przewodnim było bezpieczeństwo dzieci na drodze. Panowie policjanci rozmawiali z dziećmi o bezpiecznym poruszaniu się po drodze i ulicy, a w szczególności o zasadach bezpiecznej drogi do i ze szkoły. Zapoznali uczniów ze znakami drogowym oraz przypomnieli jak należy zachowywać się, gdy zaczepi ich ktoś nieznajomy. Przećwiczyli z uczniami zachowanie się przy spotkaniu z obcym psem. Mówili także o korzyściach noszenia elementów odblaskowych. Wśród dzieci zainteresowanie wzbudziło opowiadanie o pracy w Policji oraz oglądanie przyniesionych przez nich podstawowych akcesoriów policjanta. Dzieci mogły przymierzyć czapkę, obejrzeć dokładnie kajdanki i pałkę policyjną. Dla uczniów kl. 0-III była to niewątpliwie ciekawa forma zdobywania i utrwalania wiedzy na temat. bezpieczeństwa na drodze.

Organizatorzy: SP Jeżówka

wrzesień:

JESIENNE PORZĄDKI- SPRZĄTANIE ŚWIATA

Uczniowie naszej szkoły w trosce o czystą planetę postanowili zadbać o czystość i porządek Jeżówki. W akcji wzięli udział wszyscy uczniowie szkoły podstawowej ze swoimi wychowawcami. Uczestników podzielono na małe grupy i wyznaczono trasy sprzątania. Każdy uczestnik otrzymał rękawiczki oraz worki foliowe. Rezultatem przedsięwzięcia było znalezienie dzikich składowisk i zebranie kilkudziesięciu worków z odpadami. To już kolejna akcja uczniów ucząca odpowiedzialności za otaczający nas świat. Dzieci uznały, że człowiek jest winnych degradacji środowiska. Może widok sprzątających uczniów zmusi wszystkich do myślenia i poprawi czystość naszej wioski.

Organizatorzy: SP Jeżówka

wrzesień:

NOŚ ODBLASKI!

15 września 2017 roku nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji konkursu „ Odblaskowa Szkoła”. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na konieczność ustawowego obowiązku korzystania przez pieszych uczestników ruchu drogowego z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. W dniu 09.2017r. W ramach tego konkursu odbył się happening pod hasłem „ Noś Odblaski”. Starsi uczniowie naszej szkoły w kamizelkach odblaskowych z transparentem „ Noś Odblaski” udali się ulicami wsi do mieszkańców, aby przypomnieć o konieczności noszenia elementów odblaskowych po zmierzchu poza terenem zabudowanym, oraz w trudnych warunkach pogodowych w celu podniesienia bezpieczeństwa pieszych użytkowników drogi.

Organizatorzy: E. Micyk, H. Makowska

wrzesień:

RAJD HARDEGO

W dniach 29-30 września odbył się 31 Rajd Pieszy Szlakami Walk Oddziału „Hardego” organizowany przez Oddział PTTK im. Aleksandra Janowskiego w Olkuszu, Koło Grodzkie PTTK Olkusz, Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom oraz Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz. Cele rajdu to między innymi: przedstawienie historii walk oddziału partyzanckiego „Surowiec” 23 Śląskiej Dywizji Piechoty AK, uczczenie 100 rocznicy urodzin Gerarda Woźnicy „Hardego”, upowszechnianie wiedzy na temat działań wojennych na ziemi olkuskiej i upamiętnienie ofiar hitlerowskich represji.

Dwudziestokilometrowa trasa rajdu wiodła z Ryczówka przez Hucisko Kwaśniowskie, Bory Kwaśniowskie, Krzywopłoty, Góry Bydlińskie, Dłużec do Wolbromia. Jedną z drużyn biorących udział w rajdzie byli „Jeżowiacy” ze Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jeżówce. Uczniowie weszli w rolę konspiratorów pomagających partyzantom „Hardego”. Po drodze musieli wykonywać różne zadania przygotowane dla nich przez rekonstruktorów ze Światowego Związku Żołnierzy AK. Młodzieży bardzo przypadła do gustu ta żywa lekcja historii. Trzeba było np. przedostać się przez granicę między III Rzeszą a Generalnym Gubernatorstwem, rozszyfrowywać tajne rozkazy, zdobyć broń i dostarczyć ją „Hardemu”, czy rozbroić bandę przeciwników. Pierwszy dzień rajdu zakończyliśmy na wolbromskim rynku, gdzie wieczorem obejrzeliśmy rekonstrukcję Akcji na Wolbrom.

30 września uczestniczyliśmy we Mszy św. w intencji naszej ojczyzny i tych, którzy polegli w jej obronie. Następnie w Domu Kultury w Wolbromiu odbyło się podsumowanie rajdu i ogłoszenie wyników rywalizacji. Okazało się, że drużyna z SP w Jeżówce zakończyła rajdową rywalizację na zaszczytnym pierwszym miejscu.

 

 

Organizatorzy: M. Makowski. H. Makowska

październik:

„DUCH SKRZYNI I RÓŻNORODNOŚĆ KULTUR EUROPY”- SPEKTAKL TEATRALNY

03.10.2017. uczniowie klas młodszych mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny pt. „Duch skrzyni i różnorodność kultur Europy” w kinie Wolbrom. Sztukę przygotowali aktorzy Polskiego Teatru Muzycznego. Dzieci poznały historię 9-letniego Kuby, który przypadkowo uwolnił złego ducha skrzyni (żywiącego się strachem, nienawiścią, bólem i łzami). Wspólnie z Puszkiem – psem Kuby, odbyliśmy podróż po krajach Europy w celu odszukania największego skarbu świata. Byliśmy w Niemczech, we Francji, Hiszpanii, Anglii i we Włoszech. Dzięki naszej pomocy i rezolutnego byczka Hose, Kubie udało się zwyciężyć ducha. Zły duch stracił moc, pokonaliśmy go dobrym słowem.

Organizatorzy: H. Makowska, E. Misiek, D. Mól

październik:

KONKURS PLASTYCZNY

W związku z przypadającą 15 października dwusetną rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki - polskiego bohatera narodowego, ogłoszono konkurs plastyczny: "Tadeusz Kościuszko - jak dziś postrzegam patrona mojej szkoły" organizowany przez Szkołę Podstawową nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Sędziszowie. W konkursie wzięły udział uczennice: Magdalena Dziubdziela, Natalia Dela, Weronika Madej i Sandra Stojek, które wykonały portrety Naczelnika powstania.

Organizatorzy: M. Makowski. E. Misiek

pażdziernik:

ŚWIĘTO ZIEMNIAKA

Ziemniak jest pospolitym, ale również wspaniałym warzywem, przyrządzanym w naszych kuchniach na różne sposoby. 02.10.2017 z jego udziałem w naszej szkole odbyło się ,,ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA’’ Główną atrakcją była degustacja ,,DUSZAKÓW’’ przygotowana na świeżym powietrzy przez rodziców. Wybrano KRÓLA, KRÓLOWĄ I KSIĘŻNICZKĘ JESIENI. Za piękne jesienne stroje nagrody wręczyła pani dyrektor Bożena Szatan. Bardzo dziękujemy RODZICOM za pomoc w organizacji przyrządzonych ziemniaków, które smakowały jak potrawy z najlepszej kuchni świata. Dziękujemy.

Organizatorzy: H. Makowska, A. Barczyk, D. Mól

pażdziernik:

DZIEŃ CHŁOPAKA

Z okazji DNIA CHŁOPAKA dziewczyna naszej szkoły przygotowały życzenia, niespodzianki dla naszych chłopców.

Z okazji Dnia Chłopaka wiele uśmiechów, a mało złości, jak najmniej smutków, dużo radości, długich wakacji i moc słodyczy. Tego każda dziewczyna Ci życzy.

Organizatorzy: A. Barczyk, A. Wójcik

październik:

ODBLASKOWA SZKOŁA

W ramach projektu ODBLASKOWA SZKOŁA uczniowie naszej szkoły wykonali klasowe gazetki, które były efetem lekcji wychowawczych na temat bezpieczeństwa.

Organizatorzy: H. Makowska, E. Micyk

październik:

DZIEŃ PAPIESKI

Jak co roku w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 17 Dnia Papieskiego -" Idźmy naprzód z nadzieją " . Hasło tegorocznego Dnia Papieskiego jest cytatem z Listu Apostolskiego "Na początku Nowego Tysiąclecia"- dokumentu podpisanego przez św. Jana Pawła II 6 stycznia 2001 roku. Były wypowiadane przez św. Jana Pawła II wielokrotnie, zwłaszcza w perspektywie Wielkiego Jubileuszu Roku 2000. Św. Jan Paweł II w omawianym zakończeniu odwołuje się do nadziei. Uczniowie klasy VI i VII przedstawili drogę papieża Polaka - od rodzinnych Wadowic aż po jej kres- prezentując fragmenty jego wspomnień, myśli i poezji oraz utwory polskich wieszczów, na których wzrastał i które mu towarzyszyły przez całe życie. Przeprowadziliśmy również konkurs wiedzy o św. Janie Pawle II, w którym wzięli udział uczniowie klas IV- VII.

Organizatorzy: E. Misiek

październik:

DZIEŃ NAUCZYCIELA

13 października 2017 roku w naszej szkole odbyła się akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej, na którą przybyli uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi . Przedstawienie przygotowali uczniowie klasy VII, którzy piosenką i słowem uświetnili ten wyjątkowy dzień. Wiele ciepłych i miłych słów popłynęło w kierunku nauczycieli i pracowników obsługi. Uczniowie docenili i podkreślili swoją wdzięczność za codzienny trud, poświęcenie, czujność i troskę o dobro wychowanków.

Na zakończenie głos zabrała pani dyrektor Bożena Szatan i ksiądz proboszcz Antoni Kazior. Mówili oni o trudnej, ale jakże pięknej pracy nauczyciela. Pani dyrektor podziękowała za dotychczasowe zaangażowanie oraz życzyła wielu sił i wytrwałości w tym wyjątkowym zawodzie. Nagrodę dyrektora szkoły otrzymali: M. Makowski, A. Barczyk, D. Kośmider, A. Wójcik.

Organizatorzy: A. Wójcik

październik:

ZAWODY SPORTOWE

19.10.201 7r chłopcy z naszej szkoły wzięli udział w miejsko-gminnych zawodach w halowej piłce nożnej. Zajęli IV miejsce. Gratulujemy!

Organizatorzy:H. Makowska

październik:

SZLAKIEM ORLICH GNIAZD

16 października uczniowie naszej szkoły, po krótkiej odprawie przed budynkiem szkoły, wyruszyli na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną, której celem były zamki Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pierwszym punktem wycieczki była wizyta na szlaku Orlich Gniazd – jednej z największych atrakcji Jury Krakowsko – Częstochowskiej.

Obejrzeliśmy zamek w Bobolicach i malowniczym szlakiem udaliśmy się w kierunku ruin zamku w Mirowie. Szlak był prosty i nie wymagał od uczniów większego wysiłku. Gorąca czekolada, posiłek i krótki odpoczynek pozwolił zregenerować nam siły i udać się w dalszą drogę. Obejrzeliśmy prezentacje licznych skałek u podnóża Góry Zborów – najwyższego szczytu okolicy.

Przed południem dotarliśmy do Smolenia, gdzie spacerowaliśmy się Doliną Wodącą i weszliśmy na punkt widokowy nad Jaskinią Biśnik. Jaskinia Na Biśniku (obecnie zamknięta dla zwiedzających) to ważne miejsce archeologiczne, ze znaleziskami datowanymi na 500 tys. lat p.n.e. i będącymi najstarszymi na ziemiach polskich śladami bytności człowieka.

Organizatorzy: A. Wójcik

październik:

ODBLASKOWA SZKOŁA

W ramach projektu ODBLASKOWA SZKOŁA uczniowie naszej szkoły wykonali wiele zadań promujących bezpieczeństwo dzieci i dorosłych na drogach.

• Konkurs plastyczny na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

• Konkurs wiedzy o ruchu drogowym.

• Happening promujący bezpieczeństwo uczniów w drodze do i ze szkoły.

• Gazetki klasowe.

• Spotkanie z POLICJĄ.

• Wyposażenie 100% uczniów w elementy odblaskowe.

Celem wyżej wymienionych akcji było przypomnienie i zwrócenie szczególnej uwagi na obowiązek noszenia odblasków oraz promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym.

Organizatorzy: H. Makowska, E. Micyk

listopad:

Spektakle profilaktyczne

Dnia 10.09.2017r. uczniowie naszej szkoły mieli okazję obejrzeć spektakle profilaktyczne ,,Kolczasta przyjaźń’’ i ,,Prawdziwy skarb’’ mówiące o szacunku, tolerancji i przyjaźni. Teatrzyki połączone były z prelekcją na temat pozornie ,,błahej” odmienności w wyglądzie czy ubiorze, która nierzadko staje się przyczyną dziecięcych dramatów-wyśmiewania, dyskryminacji i wykluczenia z grupy. Promowały poczucie własnej wartości, kształtując umiejętność komunikowania się i współdziałania. Aktorzy zwrócili uwagę na to, że o wartości człowieka stanowią jego cechy i postępowanie, a nie wygląd zewnętrzny.

Organizatorzy: SP Jeżówka

listopad:

ŚNIADANIE DAJE MOC

08.11.2017 Klasy 0-III wzięły udział w PROGRAMIE PROMUJĄCYM ZASADY ZDROWEGO ODŻYWIANIA

Była to świetna zabawa dzięki, której najmłodsi nauczyli się jak ważne jest codzienne zdrowe śniadanie. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. To najlepszy start w nowy dzień. Dziękujemy Rodzicom za pomoc.

Organizatorzy: D. Mól, A. Barczyk, H. Makowska

listopad:

KONKURS PLASTYCZNY

Uczennice naszej szkoły Natalia Dela i Martyna Prowancka wzięły udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Króla Jana III Sobieskiego w Dłużcu. Organizowany konkurs miał na celu upamiętnienie bitwy pod Krzywopłotami, Załężem i Bydlinem. Honorowy patronat nad przedsięwzięciem objęli: pani poseł Lidia Gądek, Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom pan Adam Zielnik, wójt gminy Klucze pan Norbert Bień oraz dyrektor Szkoły Podstawowej w Dłużcu pan Krzysztof Szczepankiewicz.

Organizatorzy: A. Wójcik, E. Misiek

listopad:

I GMINNY KONKURS PIEŚNI PATRIOTYCZNEJ „WYŚPIEWANA NIEPODLEGŁOŚĆ”.

9 listopada 2017 r. w Szkole Podstawowej w Wierzchowisku odbył się I Gminny Konkurs Pieśni Patriotycznej „Wyśpiewana niepodległość”.

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wystąpiło w nim ponad 70 wykonawców.

Naszą szkołę reprezentowały:

uczennice klasy II - Kinga Gajewska, Paulina Madej, Natalia Misiek.

uczennice klasy III - Klaudia Kotnis, Natalia Papaj, Aleksandra Misiek,

oraz uczennice klasy VI - Zuzanna Rams i Karina Kleczko.

Organizatorzy:D. Mól, E. Misiek

listopad:

KONKURS PLASTYCZNY

Martyna Prowancka wzięła udział w drugiej edycji konkursu plastycznego "Dbamy o nasze miasto - walczymy ze smogiem", skierowanego do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Zadaniem konkursowym było wykonanie maski antysmogowej – praca przestrzenna. Konkurs został objęty honorowym patronatem m. in. Wojewody Małopolskiego, Marszałka Województwa Małopolskiego - Jacka Krupy, Prezydenta Miasta Krakowa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II, Rady Dzielnicy IV Krakowa.

Spośród kilkuset nadesłanych prac, komisja wybrała kilkadziesiąt najbardziej interesujących. Martyna zdobyła wyróżnienie. Uroczyste rozdanie nagród odbędzie się 29 listopada o godz. 10:00 w Prywatnej Szkole Podstawowej nr 2 przy ul. Kluczborskiej 3 w Krakowie. Gratulujemy!

Organizatorzy: A. Wójcik

listopad:

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W tym roku przypada 99. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto państwowe. Jest obchodzone dla upamiętnienia 11 listopada 1918 r. kiedy to Polska odrodziła się po 123 latach niewoli. Polska zniknęła z mapy Europy i świata w 1795 roku gdy Rosja, Prusy i Austria dokonały trzeciego rozbioru Polski. Dopiero I wojna światowa dała ojczyźnie szansę na walkę o niepodległość,

Wszyscy uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w lekcji poświęconej historii odzyskania niepodległości i życiu Józefa Piłsudskiego. Obejrzeli prezentacje multimedialną i wspólnie śpiewali pieśni patriotyczne.

Nasi uczniowie: Weronika Madej, Wiktoria Gajewska i Mateusz Bąk wspólnie ze swoimi opiekunami Panią dyrektor B. Szatan, A. Wójcik i M. Makowskim uczestniczyli w gminnych obchodach Święta Niepodległości. Po mszy św. za ojczyznę wszyscy uczestniczyli w składaniu kwiatów pod pamiątkową tablicą wmurowaną w ścianę wolbromskiej strażnicy OSP, poświęconą Józefowi Piłsudskiemu z racji jego pobytu na Ziemi Wolbromskiej 100 lat temu.

Organizatorzy: A. Wójcik, M. Makowski

listopad:

WARSZTATY BOŻONARODZENIOWE

Uczniowie naszej szkoły pod opieką wychowawców wzięli udział w warsztatach bożonarodzeniowych. Zajęcia odbyły się na terenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Witowicach. Wspólnie z podopiecznymi zakładu dzieci poznały technikę odlewania z gipsu, sposoby wypalania i dekorowania prac. Wszyscy uczniowie byli bardzo zaangażowani w wykonanie własnej szopki.

Organizatorzy: A. Wójcik

listopad:

Konkurs biblijny

XXIII Konkurs biblijny dla szkół podstawowych odbył się w Szkole Podstawowej w Kąpielach Wielkich. Udział wzięły uczennice naszej szkoły: Sandra Stojek kl.VII i Martyna Stojek kl.VI. Przygotowywały się do konkursu z Ew. św. Marka.

Organizatorzy: E. Misiek

listopad :

ANDRZEJKI- DYSKOTEKA

Organizatorzy: E. Micyk, E. Misiek, A. Wójcik

listopad:

EKO- MASKA

W środę 29 listopada w Prywatne Szkole Podstawowej nr 2 odbyła się gala konkursu plastycznego pt. „Dbamy o nasze miasto-walczymy ze smogiem”. Była to już druga edycja międzyszkolnego konkursu. W tym roku uczniowie wykonywali projekty maski antysmogowej.

Uroczystość rozdania nagród zaszczyciła dyrektor Szpitala Jana Pawła II, pani Anna Prokop-Staszecka. Opowiedziała zebranym, jak bardzo ważna jest walka ze smogiem, jaki wpływ ma zanieczyszczone powietrze na nasze zdrowie. Przewodniczący jury pan Piotr Jargusz gratulował autorom prac wspaniałej wyobraźni i zaangażowania. Wyróżnienie w tym konkursie zdobyła Martyna Prowancka.

Organizatorzy: A. Wójcik

listopad:

Nauka programowania z Photonem.

14 listopada odbyła się w naszej szkole lekcja pokazowa z wykorzystaniem Photona, robota edukacyjnego. Dzięki niemu uczniowie mogą stawiać pierwsze kroki w nauce programowania, ucząc się kodowania i logicznego myślenia. Zajęcia poprowadziła przedstawicielka wydawnictwa MAC. Wzięły w nich udział klasy 0-IV. Urządzenie wzbudziło ogromne emocje i zainteresowanie wśród dzieci. Robot wykonywał zadane przez nich polecenia – poruszał się do przodu, skręcał, zmieniał kolory i wydawał dźwięki. To była wspaniała przygoda z programowaniem.

Organizatorzy: Dyrektor szkoły. Bożena Szatan

 

grudzień:

POWIATOWY KONKURS WIEDZY O HIV I AIDS

Uczniowie naszej szkoły: Katarzyna Pietrzyk, Weronika Madej, Maciej Wymazała w dniu 1 grudnia wzięli udział w konkursie wiedzy na temat HIV. Konkurs miał na celu pogłębienie wiedzy uczniów na temat problematyki HIV/AIDS, sposobów zapobiegania, kształtowanie pozytywnych postaw wobec ludzi żyjących z HIV i chorych na AIDS oraz odpowiedzialności za życie i zdrowie własne oraz bliskich.

Z inicjatywy Starosty Olkuskiego oraz Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Olkuszu w ramach obchodów Światowego Dnia AIDS zorganizowany został KONKURS WIEDZY O HIV I AIDS pn. „Gdy wiesz wszystko o wirusie, możesz przeciwstawić mu się” dla uczniów klas 7 szkół podstawowych oraz uczniów klas 2 i 3 gimnazjów z terenu powiatu olkuskiego.

Organizatorzy: A. Wójcik

grudzień:

JEDEN GROSZ ZNACZY NIEWIELE, ALE GÓRA GROSZA JEST NAJWIĘKSZA NA ŚWIECIE.

Co roku, na przełomie listopada i grudnia, w naszej szkole odbywa się wielka zbiórka monet, pn. Góra Grosza. Celem na który zbierane są te drobne monety, jest pomoc dzieciom, które wychowują się poza swoją rodziną – w domach dziecka czy rodzinach zastępczych. Najważniejszym celem jest działanie edukacyjne – pokazanie dzieciom, jaką siłę stanowić może niewielka pomoc wielu ludzi i wspólne działanie dla dobra potrzebujących. Za pomoc i wsparcie dziękujemy!

Organizatorzy: A. Wójcik

grudzień:

POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY EKO- ANIOŁ

Zespół Szkół Specjalnych w Olkuszu zorganizował konkurs plastyczny „ EKO – ANIOŁ” , który skierowany był do szkół podstawowych z terenu powiatu olkuskiego. Przedmiotem konkursu było wykonanie przestrzennego anioła bożonarodzeniowego z materiałów ekologicznych.

Celem przedsięwzięcia było kultywowanie tradycji Bożego Narodzenia, rozwijanie wyobraźni, kreatywności oraz ekspresji plastycznej dzieci i młodzieży inspirowanej świętami, propagowanie wykorzystywania surowców naturalnych, jako materiałów bezpiecznych dla środowiska.

Uczniowie naszej szkoły bardzo chętnie wzięli udział w tym konkursie. Startowali w trzech grupach wiekowych: uczniowie klas I - III , uczniowie klas IV – V, uczniowie klas VI – VII. Każda grupa wiekowa z danej placówki miała prawo do zgłoszenia w konkursie trzech prac plastycznych zgodnych z tematem konkursu.

Wśród nagrodzonych znaleźli się:

W kategorii klas I-III miejsce I zajęła Aleksandra Misiek (praca pod kierunkiem D. Mól).

W kategorii klas VI-VII miejsce III zajęła Martyna Prowancka (praca pod kierunkiem A. Wójcik).

Wyróżnienie zdobył Jan Kyzioł (praca pod kierunkiem E. Misiek).

Gratulujemy!

Organizatorzy:D. Mól, E. Misiek, A. Wójcik

grudzień:

KIERMASZ KSIĄŻKI

W naszej szkole staramy się podtrzymywać i rozwijać zainteresowania czytelnicze dzieci poprzez odpowiedni dobór literatury, organizowanie spotkań z książką. Każdego roku organizowany jest na terenie naszej szkoły KIERMASZ TANIEJ KSIĄŻKI . Organizując takie akcje mamy na celu przede wszystkim zaszczepić w dzieciach miłość do książek, ukazać piękno dziecięcej literatury.

Organizatorzy: A. Wójcik

grudzień:

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Mikołajki to wyjątkowy dzień, który kochają szczególnie dzieci, bowiem otrzymują długo oczekiwane prezenty od Świętego Mikołaja. W tym roku Mikołaj nie zapomniał również o uczniach naszej szkoły. Byliśmy grzeczni, uczyliśmy się w miarę swoich możliwości, więc Mikołaj odwiedził naszą szkołę i wręczył dzieciom paczki. Obiecał, że za rok znów zagości. Czekamy!

Organizatorzy: SP Jeżówka

grudzień:

WIEM CO JEM !

Prelekcję przeprowadził dietetyk Arkadiusz Kucharski z Wolbromia. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się, jak obliczając współczynnik masy ciała (BMI), sprawdzić, czy mają prawidłową wagę. Pan dietetyk, opowiedział też, jak powinny wyglądać posiłki ucznia w ciągu dnia, kiedy powinny być spożywane i jakie artykuły spożywcze powinny zawierać, aby były wartościowe, sprzyjały zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Doradził, z jakich produktów lepiej zrezygnować. Na koniec uczestnicy prelekcji przekonali się doświadczalnie, ile szkodliwego cukru zawierają niektóre popularne i tak bardzo lubiane przez nas przekąski i napoje.

Organizatorzy: SP Jeżówka

grudzień:

AKCJA POMOCNA DŁOŃ

Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim dzieciom, rodzicom i pracownikom szkoły za pomoc rzeczową dla Ochronki w Wolbromiu. Okazane wsparcie pozwoli podopiecznym spędzić święta w radości, wiedząc, że jest ktoś kto pomaga. Warto nieść pomoc innym.

Organizatorzy: E. Barczyk, A, Wójcik, M. Makowski

grudzień:

Konkurs plastyczny

W dniu 20 grudnia 2017r. w Szkole Podstawowej w Chełmie odbyło się rozstrzygnięcie gminnego konkursu plastycznego pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Adama Zielnika "Ty, który rodzisz się w śnieżynach ludzkich serc". Z naszej szkoły udział wzięło 11 uczniów od 0-VII klasy. Uczennice klasy IV : Klaudia Nowak zdobyła - II miejsce Natalia Dela - wyróżnienie

Organizatorzy: E. Misiek

grudzień:

WIGILIA SZKOLNA

Wigilia szkolna- to szczególny dzień dla uczniów , nauczycieli , pracowników szkoły a szczególnie dla rodziców. 22 grudnia 2017r. o godz.11:00 zebraliśmy się w przepięknie udekorowanej sali gimnastycznej. Swoją obecnością zaszczycili nas zaproszeni goście: Ksiądz Proboszcz Antoni Kazior, Burmistrz Miasta i Gminy Adam Zielnik, Poseł na Sejm RP Lidia Gądek, Społeczny Doradca Burmistrza MiG Bożena Konieczna, Dyrektor Biura Poselskiego p. L. Gądek Tomasz Bargiel, Sołtys wsi Iwona Żelazny, Przewodniczący Rady Sołeckiej Robert Stojek.

Pani dyrektor Bożena Szatan powitała wszystkich i zaprosiła do obejrzenia " Jasełek" w wykonaniu młodych aktorów z klas IV-VII. Hasło tegoroczne to, BOŻE NARODZENIE - mimo wszystko. Przesłanie treści tegorocznych jasełek ukazuje, że codzienne zabieganie, praca , brak czasu dla najbliższych przysłaniają to co jest ważne. Zapominamy, że Boże Narodzenie to nie tylko zewnętrzna oprawa, ale coś cenniejszego, że rodzi się Bóg.Zatrzymaj się, pomyśl o swoich najbliższych, podziel się dobrym słowem, miłością, może ktoś mieszka obok i potrzebuje Cię. Całość występów przeplatana pięknymi kolędami i pastorałkami. Młodzi aktorzy zostali nagrodzeni wielkimi brawami.

Następnie pani dyrektor złożyła świąteczne i noworoczne życzenia. Uczestnicy uroczystości przełamali się opłatkiem i zasiedli do wspólnej wieczerzy podczas której, delektowali się potrawami przygotowanymi przez nieocenionych rodziców. Po wyśmienitym posiłku rozeszliśmy się do domów, aby wrócić z nowymi siłami już w 2018 roku. Serdeczne podziękowania dla rodziców, którzy pomagali w przygotowaniu tej przepięknej uroczystości.

Organizatorzy: E. Misiek, E. Micyk

styczeń:

Konkurs plastyczny

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym organizowanym przez Dom Kultury w Wolbromiu "Bombka choinkowa", uczennica Amelia Żelazny zdobyła wyróżnienie.

Organizatorzy: E. Misiek

styczeń:

"BOŻE NARODZENIE MIMO WSZYSTKO"

Jasełka pod hasłem "Boże Narodzenie mimo wszystko" wystawili młodzi aktorzy z klas IV- VII w dniu Trzech Króli w kościele parafialnym. Treścią tegorocznych jasełek jest zabieganie, zakupy oraz inne zajęcia, które przysłaniają najważniejsze wydarzenie związane z Bożym Narodzeniem. Słuchacze oglądali z wielka zadumą a nawet z łezką w oku, po występie młodzi aktorzy otrzymali duże brawa. Serdeczne podziękowania dla księdza proboszcza Antoniego Kazior za piękne podsumowanie i ciepłe słowa oraz słodki upominek.

Organizatorzy: E. Misiek

styczeń:

Konkurs JASEŁKA

Konkurs  "Jasełek" w DK Wolbrom  odbył się  10.01.2018r. Udział wzięło kilkanaście szkół  z gminy. Uczniowie naszej szkoły wystąpili z przedstawieniem pt. "Boże Narodzenie mimo wszystko" - zdobyli  wyróżnienie.

Organizatorzy: E. Misiek

styczeń:

DLA BABCI I DZIADKA

20.01.2018 już po raz kolejny odbyła się w naszej szkole ZABAWA CHOINKOWA połączona z uroczystością DNIA BABCI I DZIADKA. W imprezie uczestniczyły dzieci oraz ich rodzice. Gośćmi imprezy byli KOCHANE BABCIE I DRODZY DZIADKOWIE.

Pani Dyrektor Bożena Szatan po krótkim przemówieniu zaprosiła wszystkich do wspólnej zabawy. W ramach imprezy odbyły się liczne występy artystyczne poszczególnych klas z dedykacją dla gości, słodki poczęstunek oraz zabawa taneczna w rytm muzyki zespołu ,,MATIZ’’ . To wspólne zaangażowanie dzieci, rodziców i nauczycieli pozwoliło stworzyć klimat radosnej zabawy, a przecież uśmiech jest jednym z najbardziej bezcennych skarbów współczesnego świata.

Dziękujemy:

Gościom za przybycie.

Rodzicom za pyszne słodkości i współudział w organizacji uroczystości.

Panu Andrzejowi Koniecznemu za oprawę muzyczną.

Organizatorzy: D. Mól, H. Makowska, A. Barczyk

luty:

SPEKTAKL TEATRALNY ,,BARON SMOG’’ W DOMU KULTURY W WOLBROMIU

09.02.2018 Dzięki inicjatywie Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom najmłodsi uczniowie z naszej szkoły obejrzeli spektakl profilaktyczny ,,Baron Smog’’. Aktorzy w ciekawy sposób przedstawili dzieciom problematykę smogu, zanieczyszczenia powietrza, a także sposoby ochrony środowiska i przyrody. .

Organizatorzy: H. Makowska

luty:

Konkurs „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”

Przedstawiciele KRUS z Wolbromia zaprezentowali naszym uczniom prezentacje dotyczącą bezpieczeństwo na wsi. Poinformowali również o ósmej edycji konkursu plastycznego na temat bezpieczeństwa w gospodarstwie rolnym. Tradycyjnie już honorowy patronat nad tym przedsięwzięciem sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a wsparcia organizacyjnego udziela Państwowa Inspekcja Pracy. Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych z terenów wiejskich pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą dzieci na terenie gospodarstwa rolnego, a także popularyzacja Wykazu czynności szczególnie niebezpiecznych, związanych z prowadzeniem gospodarstwa rolnego, których nie wolno powierzać dzieciom poniżej 16 lat Tegoroczna edycja przebiega pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”, które ma zwrócić uwagę na sposoby zapobiegania najczęściej występującym w gospodarstwach rolnych wypadkom – upadkom osób. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu pracy plastycznej, w dowolnej technice, w formacie A3, ilustrującej hasło konkursowe. W szkołach, które zgłoszą chęć uczestnictwa w konkursie, odbędą się szkoleniowe spotkania dzieci z pracownikami Kasy, mające na celu przygotowanie merytoryczne młodych artystów. .

Organizatorzy: SP Jeżowka

luty:

WALENTYNKI

Dyskoteka, poczta walentynkowa urozmajciły Dzień Zakochanych w naszej szkole. Samorząd Uczniowski rozdał czerwone walentynki z życzeniami dla wielu uczniów.

Organizatorzy: A. Barczyk, M. Makowski

luty:

KOŁO REGIONALNE JEŻOWIAKI

Na terenie naszej szkoły odbywają się zajęcia koła regionalnego. Założeniem koła jest zainteresowanie dzieci i młodzieży tradycją i historią regionu. Program spotkań poszerza wiedzę uczniów na temat najbliższej okolicy, jej krajobrazu, zabytków, folkloru, walorów turystycznych oraz ludzi tu żyjących obecnie i w przeszłości. Uczy poczucia wartości i dumy z przynależności do określonego regionu; rozwija zainteresowania historyczne uczniów, rozbudza szacunek do ojczyzny i tradycji, kształtuje postawę patriotyczną wychowanków.

Działania zaplanowane w programie koła regionalnego opierają się głównie na doświadczeniu dzieci, obserwacji i związkach emocjonalnych ze szkołą, bliższą i dalszą okolicą, wsią – jego kulturą, historią i przyrodą. Program zakłada dużą ilość zajęć w formie warsztatów, prezentacji. Dzieci bardzo chętnie angażują się w poszukiwania „śladów przeszłości". Zajęcia te były okazją do chwili zadumy nad historią naszej "małej ojczyzny”.

Dzięki tym działaniom uczniowie zaczęli interesować się swoją miejscowością. Chętnie uczęszczają na zajęcia. Z rozmów z rodzicami wynika, że dzieci są bardzo zadowolone i żywo zaciekawione tematyką zajęć. W pierwszym okresie roku szkolnego 2017/ 2018 uczniowie zrealizowali kilka przedsięwzięć: wykonali prezentacje multimedialną pt. „ Kuchnia dawniej i dziś”, gromadzili wiedze i materiały na temat historii Jeżówki w oparciu o zasoby Internetu, uczestniczyli w Wigilii dla mieszkańców Gminy Wolbrom, zorganizowali warsztaty kulinarne. .

Organizatorzy: A. Wójcik

luty:

ZAWODY SPORTOWE

27.02.2018 roku nasi uczniowie wzięli udział w miejsko gminnych rozgrywkach tenisa stołowego w ZS Gołaczewach.

Katarzyna Pietrzyk, Weronika Madej - zajęła V miejsce

Mateusz Bąk, Kamil Gomułka, Jakub Makowski - zajęli drużynowo II miejsce

Wymienieni uczniowie zakwalifikowali się do rozgrywek na szczeblu powiatowym. Gratulujemy

Organizatorzy: H. Makowska

marzec:

DZIEŃ KOBIET

Najserdeczniejsze przyjmijcie życzenia,

zdrowia, humoru, zadowolenia,

pogody ducha i wiele radości,

ze strony chłopców moc serdeczności.

Organizatorzy: M. Makowski

marzec:

MŁODZIEŻ ZAPOBIEGA POŻAROM

Uczniowie naszej szkoły: Daniel Kotnis, Katarzyna Łysek, Kamil Kotnis, Mateusz Bąk, Weronika Madej, Maciej Wymazała wzięli udział w gminnych eliminacjach do Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „ Młodzież Zapobiega Pożarom”. Konkurs ten miał na celu popularyzowanie przepisów i kształtowanie umiejętności w zakresie ochrony ludności, ekologii, ratownictwa i ochrony przeciwpożarowej. W szczególności miał na celu popularyzowanie wśród uczniów znajomości przepisów przeciwpożarowych, zasad postępowania na wypadek powstania zagrożenia.

Organizatorzy: E. Misiek, A. Wójcik

marzec:

PALMA WIELKANOCNA

23 marca uczniowie uczęszczający w naszej szkole na zjecia Koła Regionalnego „Jeżowiaki” odebrali nagrodę za zdobycie II miejsca w konkursie Palma Wielkanocna w Kategorii Największa Palma Wielkanocna organizowanym przez Dom Kultury w Wolbromiu.

Organizatorzy:A. Barczyk, A. Wójcik

marzec:

BIEG PO ZDROWIE!

Uczniowie klasy IV wzięli udział w programie antytytoniowej edukacji zdrowotnej „Bieg po zdrowie”. Głównym celem programu jest zapobieganie palenia papierosów wśród dzieci i młodzieży oraz pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego. Istotnym celem realizowanej edukacji prozdrowotnej jest zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podczas cyklu zajęć dzieci: przeprowadziły wywiady z rodzicami, odpowiedziały na ankiety dotyczące zdrowego stylu życia, przygotowały hasła reklamowe, wzięły udział w dramie, w lekcjach asertywności, zapoznały się ze statystykami dotyczącymi palenia, kosztów, przygotowały prace konkursowe, prowadziły zeszyt ćwiczeń.

Program był skierowany także do rodziców lub opiekunów uczniów, gdyż jak wskazują badania naukowe, zwiększa to skuteczność programów profilaktycznych.

„Bieg po zdrowie” to program antytytoniowej edukacji zdrowotnej opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z ekspertami.

Musimy jednak pamiętać, ze to na nas dorosłych spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze.

Organizatorzy: A. Wójcik

marzec:

GMINNY OMNIBUS 2018

14 marca 2018 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Wolbromiu odbył się Gminny Konkurs OMNIBUS. W konkursie wzięli udział uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich. Najlepsi przedstawiciele szkół z Łobzowa, Jeżówki, Zarzecza, Gołaczew, Kąpiel Wielkich, Dłużca, SP nr 2 oraz SP nr 1 w Wolbromiu zmierzyli się z zadaniami matematycznymi, polonistycznymi oraz przyrodniczymi. Z naszej szkoły w konkursie udział wzięły: Paulina Madej z klasy II i Julia Szymczyk z klasy III. Julia Szymczyk zajęła I miejsce w kategorii klas III i będzie reprezentować naszą gminę w etapie powiatowym. Gratulujemy!

Organizatorzy: D. Mól

marzec:

SUKCESY W ZAWODACH SPORTOWYCH

W dniach 06-07.03.2018r odbyły się w Szkole Podstawowej nr 10 w Olkuszu POWIATOWE ZAWODY W TENISIE STOŁOWYM dziewcząt i chłopców. Naszą szkołę reprezentowali: Weronika Madej, Kamil Gomułka, Jakub Makowski. Kamil Gomułka i Jakub Makowski zajęli drużynowo w POWIECIE OLKUSKIM VI MIEJSCE.

W dniu 12.03.2018 w hali przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wolbromiu odbyły się MIEJSKO GMINNE ZAWODY W MINI PIŁCE SIATKOWEJ Nasi uczniowie: Mateusz Bąk Szymon Duch Kamil Gomułka Bartosz Wymazała Jakub Makowski Kamil Kotnis Piotr Konieczny Jan Kyzioł wywalczyli II MIEJSCE. Z pamiątkowym pucharem i dyplomem, pełni wrażeń wrócili do szkoły.

W dniu 04.04.2018 w hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 1 w Wolbromiu odbyły się MIEJSKO GMINNE ZAWODY W MINI PIŁCE RĘCZNEJ. Naszą szkołę reprezentowała drużyna chłopców w składzie: Mateusz Bąk, Kamil Gomułka, Jakub Makowski, Szymon Duch, Bartosz Wymazała, Kamil Kotnis, Jan Kyzioł, Mateusz Mazur, Piotr Konieczny. Chłopcy zajęli III MIEJSCE otrzymując pamiątkowy dyplom i puchar. Gratulujemy

Organizatorzy: H. Makowska

marzec:

KONKURS WIEDZY O CYSTERSACH

Uczniowie klasy 7: Mateusz Bąk, Weronika Madej i Maciej Wymazała, pod opieką pana Mateusza Makowskiego, wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Cystersach zorganizowanym przez XVI LO w Krakowie i Opactwo Cystersów w Mogile. Konkurs objęty był patronatem Małopolskiej Kurator Oświaty Barbary Nowak. Przygotowując się do konkursu uczniowie musieli zgłębić wiedzę z historii średniowiecza oraz poznać historię zakonu cystersów i jego Regułę. Udział w interesującym konkursie był dla nich nie tylko wyzwaniem, ale też atrakcyjną lekcją historii i religii. Po napisaniu testu konkursowego uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia Opactwa Cystersów w Mogile. Szczególne wrażenie zrobiło na nich wnętrze zabytkowej biblioteki klasztornej.

http://www.liceum16.krakow.pl/1657-konkurs-wiedzy-o-cystersach

Organizatorzy: M. Makowski

kwiecień:

POŻEGNANE ZIMY

Wiosna to pora radosna. Przyroda budzi się do życia, zwierzęta wychodzą z zimowego ukrycia, ptaki powracają do swoich gniazd. Możemy się nareszcie zabrać do prac ogrodniczych. Wiosna to pora, gdy ludzie są weselsi i nabierają sił witalnych. Zaczynają częściej i chętniej wychodzić ze swoich domów, aby po prostu pospacerować i podziwiać piękno budzącej się przyrody. Uczniowie naszej szkoły pożegnali zimę.

Organizatorzy:Samorząd Uczniowski

kwiecień:

DLA NIEPODLEGŁOŚCI...

W związku z przypadającymi w tym roku obchodami 100 rocznicy odzyskania niepodległości w ramach projektu edukacyjnego „Dla Niepodległej” organizowanego przez AAN, PERN S.A., Bank Pocztowy oraz Narodowe Archiwum Cyfrowe przygotowano atrakcyjne pomoce dydaktyczne dla uczniów i nauczycieli.

Niedawno do naszej szkoły dotarła przesyłka: teczka sztubaka – plecak ucznia przedwojennego gimnazjum – przygotowana dla wprowadzenia uczniów w klimat 1918 roku.

W teczce znajdują się m. in.:

- rozkładana mapa II RP

- wzory przedwojennych gazet

- album gimnazjalistki: moda, uroda, zwyczaje, sposoby spędzania wolnego czasu

- flaga Polski oraz instruktaż, jak składać flagę

pierwsze banknoty II RP - multimedia

– film: Od “Komendanta do Marszałka”

- list marszałka Józefa Piłsudskiego do Romana Dmowskiego i inne dokumenty.

Pozyskane pomoce będą wykorzystywane podczas lekcji historii.

Organizatorzy:M. Makowski

kwiecień:

Konkurs OMNIBUS - etap powiatowy

12 kwietnia 2018 roku w Szkole Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Olkuszu odbył się powiatowy etap konkursu „OMNIBUS 2018” dla uczniów klas I-III. Przystąpili do niego najlepsi uczniowie z 6 gmin naszego powiatu oraz miasta Olkusz. Uczennica naszej szkoły Julia Szymczyk zajęła III miejsce wśród uczniów klas trzecich. Gratulujemy sukcesu!

Organizatorzy:D. Mól

 

kwiecień:

WARSZTATY PROFILAKTYCZNE

Uczniowie, nauczyciele, rodzice naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach profilaktycznych z udziałem trenerów ze Stowarzyszenia Epsilon z Bielska Białej.

Organizatorzy: H. Makowska

kwiecień:

DZIEŃ NIEZAPOMINAJKI

„Święto Polskiej Niezapominajki, to dzień wzajemnej życzliwości, dzień radości i miłości. To wielkie święto przyrody, ochrony powietrza, ziemi i wody. Niezapominajka od dziś nam pomoże, Pamiętać o przyjaźni i miłości, O uśmiechu i życzliwości, O ochronie środowiska. Pamiętaj Polaku młody Nie niszcz przyrody!”

Uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klasy III przygotowali interesujący montaż słowno – muzyczny. Zwrócili oni uwagę, że ekologia to nie tylko ochrona przyrody. To także każde działanie, które możemy wykonać w codziennym życiu, np. oszczędzając wodę, energię, segregując śmieci czy dbając o czystość w lesie. Święto Niezapominajki jest uniwersalnym świętem –przypomina nam o pięknie przyrody, jej różnorodności biologicznej oraz o potrzebie ochrony środowiska. Dodatkowo „nie-zapominajka” ma na celu zachowanie od zapomnienia ważnych chwil w życiu, osób, miejsc i sytuacji, lokalnych tradycji. Zachęca do pamiętania o bliskich, życzliwości i otwarcia na drugiego człowieka, przypomina o istocie dbania o nasze otoczenie.

Organizatorzy: D. Mól, A. Barczyk

kwiecień:

BIEG PRZEŁAJOWY

23.04.2018r w Zespole Szkół pod lasem nasi uczniowie wzięli udział w Biegach Przełajowych.
Klaudia Nowak - 6 miejsce
Emilia Gajewska - 7 miejsce

Organizatorzy: H. Makowska

kwiecień:

KONKURS FOTOGRAFICZNY

23.04.2018r w Zespole Szkół pod lasem nasi uczniowie wzięli udział w Biegach Przełajowych.

Klaudia Nowak - 6 miejsce

Emilia Gajewska - 7 miejsce

Organizatorzy: A. Fira- Maj, A. Wójcik

maj:

JESTEM PATRIOTĄ!

3 maja obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Mają, ustanowione na pamiątkę uchwalenia Konstytucji 3 maja w 1791 roku. Święto to zostało ustanowione w 1919 roku, a następnie po raz kolejny w roku 1990.

Konstytucja 3 maja 1791 roku była drugą nowożytną konstytucją na świecie i pierwszą w Europie. Wyprzedziła ją jedynie konstytucja amerykańska z 1787 roku. Uczniowie naszej szkoły bardzo uroczyście, pełni zadumy uczcili to święto. Wysłuchali przygotowanej prelekcji, prezentowali wiedze na temat historii Polski, wspólnie śpiewaki piosenki patriotyczne, udekorowali również szkołę. Weronika Madej, Wiktoria Gajewska i Mateusz Bąk wzięli udział w gminnych obchodach tego święta.

Organizatorzy:A. Wójcik, M. Makowski

maj:

„LECZ ABY DROGĘ MIERZYĆ PRZYSZŁĄ. TRZEBA NAM POMNIEĆ, SKĄD SIĘ WYSZŁO”. ( C. K. Norwid )

Działające przy szkole koło regionalne „ Jeżowiaki” w ramach zajęć pozalekcyjnych poznaje ciekawą historię naszej miejscowości. Spacery po naszej pięknej wsi rozwijają zainteresowania przeszłością oraz dniem dzisiejszym. Warto poznawać historie, mówić o dawnych zawodach, ciekawej zabudowie czy problemach z jakimi borykali się mieszkańcy Jeżówki z racji górzystego ukształtowania terenu.

Organizatorzy: A. Wójcik

maj:

"DZWONECZE"

Uczniowie naszej szkoły w dniu 17 V 2018 rok wzięli udział w widowisku tanecznym na podstawie historii Dzwoneczka w Domu Kultury w Wolbromiu w wykonaniu Teatru Tańca Actus Animi. Opieka: D. Mól, A. Barczyk, A. Fira - Maj.

Organizatorzy: A. Wójcik, H. Makowska

maj:

KALWARIA ZEBRZYDOWSKA, WADOWICE

W dniu 20 maja 2018 roku uczniowie Koła Regionalnego „Jeżowiaki” wspólnie ze swoimi bliskimi wzięli udział w wycieczce do Kalwarii Zebrzydowskiej i Wadowic. Każdy z nas miał możliwość pomodlenia się o łaskę dla siebie i swoich najbliższych. Prowadzona w ciszy i skupieniu przez zakonnika Droga Krzyżowa zrobiła na nas ogromne wrażenie. Piękna pogoda pozwoliła podziwiać nam nie tylko kościół i klasztor, ale również zespół kaplic i kościołów dróżkowych.

Kalwaria to tętniące życiem i modlitwą miejsce. Przekonaliśmy się o tym w trakcie Mszy św. Krótki odpoczynek, obiad i dalsze atrakcje wycieczki.

Kolejnym punktem wycieczki były Wadowice, gdzie mogliśmy zwiedzić kościół Najświętszej Maryi Panny. Tam mieliśmy okazję podziwiać Chrzcielnicę, przy której został ochrzczony mały Lolek, później Jan Paweł II. Następnie udaliśmy się na spacer po wadowickim rynku, którego największą atrakcją były papieskie kremówki. Wysłuchaliśmy próby koncertu Rubika dla naszego papieża Polaka. Mimo lekkiego zmęczenia wszyscy wrócili do Jeżówki w doskonałych nastrojach.

Organizatorzy: A. Wójcik

maj:

ZIELONA SZKOŁA

11 maja grupa uczniów naszej szkoły udała się w podroż do nadmorskiej Łeby, gdzie w ośrodku wczasowym „Gaja” spędziliśmy 10 niezapomnianych dni. Zabraliśmy ze sobą słoneczną pogodę i dobre humory. Każdy dzień spędzaliśmy bardzo aktywnie: chodziliśmy na spacery po Łebie lub na plażę, bawiliśmy się na placu zabaw lub graliśmy w piłkę, tworzyliśmy budowle z piasku. Do atrakcji, które na pewno zapamiętamy na długo należały:

- wizyta w oceanarium, gdzie obejrzeliśmy egzotyczne gatunki ryb,

- wycieczka bajkową kolejką do Słowińskiego Parku Narodowego, w którym podziwialiśmy ruchome wydmy,

- rejs statkiem po Bałtyku, z możliwością spróbowania swoich umiejętności w roli sternika,

- wycieczka do Trójmiasta, podczas której w Gdyni zwiedziliśmy ORP Błyskawica, spacerowaliśmy po sopockim molo i podziwialiśmy Stare Miasto w Gdańsku,

- wizyta w parku dinozaurów w Łebie, gdzie można nie tylko podziwić prehistoryczne gady, ale też skorzystać z kina 7D, znaleźć wyjście z labiryntu krzywych luster, pojeździć samochodem Flinstonów i skorzystać z bogato wyposażonego placu zabaw,

- spacer do „domu do góry nogami”

- zajęcia w „wakacyjnej szkole jazdy”, podczas których uczyliśmy się zasad ruchu drogowego,

- lekcja przyrody w Muzeum Bursztynu w Łebie.

- dyskotek.

Pobyt w Łebie upłynął szybko i 22 maja zadowoleni i szczęśliwi wróciliśmy do domów.

Organizatorzy: B. Szatan, E. Misiek, M. Makowski

maj:

DZIEŃ DZIECKA

Kochane Dzieciaki życzymy Wam, aby Wasze dzieciństwo było jak najlepsze i aby trwało jak najdłużej! Żyjcie tak, aby każdy kolejny dzień był niesamowity i wyjątkowy. Wypełniając każdą chwilę tak, aby potem wspominać ją z radością. Czerpcie energię ze słońca, kapiącego deszczu i uśmiechu innych. Szukajcie w sobie siły, entuzjazmu i namiętności. Żyjcie najpiękniej jak umiecie.

Dnia 30 maja w naszej szkole został zorganizowany Dzień Dziecka – smacznie i zdrowo, bo na wesoło. Pierwszym punktem programu były życzenia dla wszystkich dzieci od pani dyrektor Bożeny Szatan. Wszyscy uczniowie postarali się o zabawne stroje. Wspólnie uczestniczyli w dziecięcym karaoke. Muzyczne popisy cieszyły się dużym zainteresowaniem dzieci, zarówno starszych jak i młodszych. Była również muzyka i taniec. Hala sportowa stała się wielką sceną tańca. W dalszej części imprezy uczniowie udali się na poczęstunek. Były pyszne kiełbaski przygotowane przez rodziców. Sponsorami Dnia Dziecka byli: sołtys wsi Jeżówka Iwona Żelazny, Radna Rady Miejskiej Agata Wójcik, Elżbieta Nowak i Ewelina Wymazała.

Organizatorzy: A. Wójcik

czerwiec:

"JEŻOWIAKI" na koncercie Majki Jeżowskiej

3 czerwca 2018 roku uczniowie należący do Koła Regionalnego „Jeżowiaki” skorzystali z zaproszenia Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom Adama Zielnika, Rady Miejskiej w Wolbromiu i Domu Kultury w koncercie Majki Jeżowskiej z okazji Dnia Dziecka. Niesamowita atmosfera na scenie udzieliła się nie tyko najmłodszym. Ogromna energia towarzyszyła dzieciom i ich rodzicom podczas tańczenia i śpiewania repertuaru gwiazdy. Zdobyte plakaty zostały podpisane przez Majkę Jeżowską, która po koncercie zrobiła sobie z uczniami naszej szkoły pamiątkowe zdjęcie.

Organizatorzy: A. Wójcik

czerwiec:

NIE PAL PRZY MNIE

Nasi uczniowie w ramach realizacji przedszkolnego programu edukacji antytytoniowej ,,CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS” oraz interwencji nieprogramowej ,,ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU 2018” wzięli udział w konkursie plastycznym dla dzieci 5-6 letnich pod hasłem ,,NIE PAL PRZY MNIE STOKROTNIE PROSZĘ” organizowanym przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Olkuszu. Celem konkursu jest uświadomienie dzieciom, a za ich pośrednictwem ich rodzicom i opiekunom niebezpieczeństw zdrowotnych wynikających z czynnego palenia oraz przebywania w otoczeniu dymu tytoniowego. Ponadto poprzez konkurs promujemy zasady zdrowego i aktywnego stylu życia wolnego od uzależnień.

 

Organizatorzy: H. Makowska

czerwiec:

WYCIECZKA: USTROŃ, WISŁA, SZCZYRK, MIĘDZYBRODZIE BIALSKIE

Uczniowie naszej szkoły spędzili trzy dni w Beskidzie Śląskim. Piękna pogoda, humory dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki. Plan był bardzo napięty, atrakcyjny i wszyscy dali radę

Dzień pierwszy:

Wycieczkę na Wielką Czantorię w Ustroniu rozpoczęliśmy od wyciągu, który dowiózł nas na Małą Czantorię. Dalej poszliśmy pieszo. Podążaliśmy szeroką, kamienistą i dosyć stromą drogą. Podążając szeroką droga wśród drzew, po około 40 minutach osiągnęliśmy szczyt Wielkiej Czantorii – 995 m n.p.m. Mogliśmy odpocząć na drewnianych ławach, posilić się w polskim lub czeskim bufecie oraz obejrzeć panoramę Beskidu Śląskiego.

Kolejnym punktem naszej wycieczki była malownicza Wisła. Zwiedziliśmy Galerię Adama Małysza. Na pewno każdy z zachwytem oglądał z bliska nagrody, jakie przez lata swojej kariery zdobył Mistrz. W otwartej przez niego galerii znalazły się więc puchary, medale, kryształowe kule oraz wiele pamiątek związanych z całą jego karierą sportową. Później trafiliśmy do centrum Wisły. Do spacerów zachęca rynek z orzeźwiającą fontanną oraz intrygującą czekoladową rzeźbą Adama Małysza, ukrytą w holu Domu Zdrojowego. To naturalnych rozmiarów figura skoczka (z nartami i czterema Kryształowymi Kulami), wykonana z białej czekolady. Stworzyli ją w 2001 roku członkowie Stowarzyszenia Cukierników RP, rzeźbiąc w czekoladowym bloku o wadze 330 kg Sama figura waży 180 kg i mierzy 250 cm wysokości. W Parku zasiedliśmy w Amfiteatrze im. Stanisława Hadyny, gdzie odbywają się liczne imprezy. Dla ochłody i odrobiny słodyczy zatrzymaliśmy się w cukierni „ Janeczka”, która słynie z deseru Małysza. Podziwialiśmy również nowoczesną skocznię jego imienia, oddaną do użytku w 2008 roku. Znajduje się ona w dzielnicy Malinka, jest największą skocznią narciarską w Beskidach.

Pełni wrażeń udaliśmy się na nocleg do Międzybrodzia Bialskiego.

Dzień drugi:

Pyszne śniadanko, plecaki i wyruszyliśmy z panią Patrycją, przewodnikiem w góry. Naszym celem było Skrzyczne (1257 m.n.p.m.) najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego. Zaliczany jest do Korony Gór Polski. Ruszamy wyremontowaną, dwuetapową kolejką. Po dotarciu wyszliśmy na platformę widokową. Widok przepiękny. Wspaniała panorama na Barania Górę i Tatry. Po krótkim odpoczynku schodzimy do centrum Szczyrku- 7 kilometrów.

Obiad, odpoczynek i kolejny punkt wycieczki - Elektrownia Porąbka-Żar – druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce (po elektrowni Żarnowiec) i jedyna w kraju elektrownia podziemna mieszcząca się w Międzybrodziu Bialskim, w obrębie kaskady rzeki Soły. Zwiedzanie zaczynamy od obejrzenia krótkiego filmu o historii i budowie obiektu, po czym udajemy się do jego wnętrza. Prowadzi do niego długi (480 m długości) oświetlony podziemny tunel. Jest to sztolnia komunikacyjna elektrowni, która pełni również rolę szybu wentylacyjnego. W kilku miejscach tunel przecinają ogromne drzwi (tamy), które za każdym razem , kiedy je przechodzimy otwierają się i zamykają za nami z hukiem, sprawiając niesamowite wrażenie . Po minięciu szybu docieramy do serca elektrowni, ogromnej hali wysokiej na 40 i długiej na 124 metrów. Elektrownia wywarła na nas ogromne wrażenie. Dziewczynom w naszej grupie było bardzo ładnie w kaskach.

Powrót do pensjonatu. Wszystkim wydawało się, że nie mają sił. Szybko pokazaliśmy na co nas stać. Zajęcia z animatorem były niesamowitą niespodzianką. Wykonane zadanie to piękna pamiątka z wycieczki. Później ognisko i gry zespołowe na boisku.

Dzień trzeci:

Po śniadaniu pani przewodnik rozpoczęła z nami spacer na górę Żar. Szczyt wydawał się blisko. Na początku szliśmy drogą asfaltową między domkami i po paru minutach weszliśmy na szlak wzdłuż lotniska. Dalej trasa zrobiła się bardziej stroma i kamienista. Zmęczeni weszliśmy na polanę, stąd zobaczyliśmy zabudowania znajdujące się na szczycie Żaru. Zdobyliśmy szczyt. Krótki odpoczynek, lody. Przewodnik przypomniał nam krótką historię elektrowni, pokazał jezioro na szczycie góry i opisał piękny górski krajobraz. Powrót do pensjonaty, obiad.

Po wykwaterowaniu udaliśmy się w drogę powrotną. Zostały nam wspomnienia i zdjęcia, które będziemy oglądać często.

Organizatorzy: H. Makowska, A. Wójcik, M. Makowski

czerwiec:

SZANUJEMY NASZE ŚRODOWISKO!

Przez cały rok uczniowie naszej szkoły zbierają makulature, nakrętki i baterie. Porządkując swoje domy dzieci nabywają umiejętności dbania o otaczający nas świat, dostrzegają negatywne skutki zanieczyszczenia środowiska. Utrwalają nawyki segregowania śmieci. Akcję od kilku lat organizuje Samorząd Uczniowski, której głównym celem jest wzrost wiedzy z zakresu ochrony środowiska, kształtowania postaw proekologicznych wśród uczestników zadania. W tym roku tytuł NAJLEPSZA EKOKLASA zdobyły ucznnice klasy II. Gratulujemy!

Organizatorzy: A. Barczyk, A. Wójcik, M. Makowski

czerwiec:

KONKURS WIEDZY O ŻYCIU TADEUSZA KOŚCIUSZKI

9 czerwca reprezentacja uczniów Szkoły Podstawowej w Jeżówce pod opieką p. Mateusza Makowskiego udała się do Racławic, gdzie wzięliśmy udział w XVII Wojewódzkim Konkursie Wiedzy o Życiu Tadeusza Kościuszki - patrona wielu szkół w Polsce, w tym także naszej szkoły. Uczniowie odwiedzili historyczne pole bitwy, sprawdzili swoją wiedzę o Tadeuszu Kościuszce i obejrzeli widowisko historyczne przygotowane przez społeczność Szkoły Podstawowej w Racławicach.

Organizatorzy: M. Makowski

czerwiec:

BEZPIECZNE WAKACJE

Spotkanie z Policja.

Organizatorzy: H.. Makowska

czerwiec:

WYCIECZKA DO KRAKOWA

Spacer po ZOO.

Organizatorzy: H. Makowska, A. Barczyk, D. Móli

czerwiec:

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2017/2018 w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęła się mszą św. o godz. 8.00. Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły. Tam, w sali gimnastycznej o godz. 9.00 nastąpił dalszy ciąg uroczystości.

Po wysłuchania krótkiego występu artystycznego przygotowanego przez przedszkolaków, klasę II i III nastąpiło wręczenie nagród i świadectw z wyróżnieniem, nagród za wzorową frekwencję i czytelnictwo. Na zakończenie Pani dyrektor Bożena Szatan podziękowała wszystkim za trud włożony w pracę, życzyła zdrowych, słonecznych i bezpiecznych wakacji.

Rok szkolny 2018/ 2019 rozpocznie się 3 września 2018 roku.

Organizatorzy:SP Jezówka

 

 


 
 

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Jeżówce

Aktualizacja: Agata Wójcik