Dla rodziców

Wydarzenia rok szkolny 2013/2014

2 wrzesień:

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Dnia 2 września 20131r. w Szkole Podstawowej w Jeżówce odbyła się inauguracja roku szkolnego 2013/2014. Spotkanie w szkole poprzedziła msza święta, którą celebrował nasz proboszcz ksiądz Antoni Kazior.

Na uroczystym apelu spotkali się Dyrektor Szkoły, pani Bożena Szatan, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie i licznie przybyli rodzice uczniów. Pani dyrektor, powitała wszystkich nauczycieli, pracowników, uczniów i rodziców. Przekazała informacje na temat organizacji pracy szkoły w roku szkolnym 2013/2014.

Uczniowie klasy III- VI pod opieką pani Ewy Micyk i Anny Barczyk przedstawili krótki program artystyczny witając nowy rok szkolny i życząc wszystkim uczniom owocnej nauki.

Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami. W swoim gronie dzieli się swoim wrażeniami z wakacji, opowiadali o miejsca, które zwiedli i przygodach jakie mieli.

 

16 wrzesień:

STOP PRZEMOCY

Współczesny świat szczyci się ogromnym postępem technicznym. Coraz więcej wiemy i potrafimy wykonać. Myślimy, że jesteśmy wyrozumiali i tolerancyjni. Czy na pewno? Dlaczego słyszy się o pobiciach? Czy agresją można nazwać tylko użycie pięści? A co z agresją psychiczną? Na te i inne pytania starali się odpowiedzieć uczniowie naszej szkoły podczas prelekcji STOP PRZEMOCY!

 

20 wrzesień:

LEKCJA ŻYWEJ PRZYRODY

Wiele ciekawostek o wężach uczniowie naszej szkoły poznali na lekcji żywej przyrody. Dowiedzieli się, że : węże są głuche i mają słaby wzrok, czują jedynie wibracje dźwiękowe, mają 230 zębów, przednie kły mają po to, aby przytrzymać złapaną ofiarę, istnieje 2600 gatunków węży…. Ciekawostek poznano wiele, ale największą atrakcją była możliwość dotknięcia tak wspaniałych okazów.

 

21 wrzesień:

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

21 września 2013r. w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Jeżówce odbyła się piąta edycja „DNIA PIECZONEGO ZIEMNIAKA” . Sport, rozrywka i zabawa to główne cele imprezy.

O godzinie 1300 pani dyrektor Bożena Szatan serdecznie powitała zaproszonych gości, rodziców, dzieci i życzyła wspaniałej zabawy. Nasze przedsięwzięcie wspomagała Spółdzielcza Kasa Oszczędnościowo-Kredytowa „Jaworzno”. Wśród wielu zorganizowanych atrakcji znalazły się: konkursy plastyczne i występy artystyczne.

Dużym zainteresowaniem cieszył się konkurs plastyczny „Witamy jesień ze SKOKIEM „ JAWORZNO”. Pięknie prezentowali się uczniowie, którzy wystąpili w jesiennych strojach. Dla wszystkich niezwykłą frajdą okazały się dmuchane zamki, zjeżdżalnie i stoiska z upominkami banku SKOK. DZIEŃ PIECZONEGO ZIEMNIAKA stał się dla wszystkich źródłem wielkiej radości i wspaniałej zabawy.

Serdecznie dziękujemy wszystkim rodzicom, Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo- Kredytowej "Jaworzno" za pomoc w zorganizowaniu tak wspaniałej sobotniej imprezy.

  

 

25 wrzesień:

ODBLASKOWA SZKOŁA

Bądź bezpieczny! W naszej szkole odbyła się prelekcja na temat zasad bezpieczeństwa na drodze. Pracownicy Urzędu Miasta i Gminy wraz z przedstawicielką fundatora odblasków – TRI Poland pojawili się w szkole przypominając uczniom jak ważne jest dbanie o codzienne bezpieczeństwo dzieci w drodze do i ze szkoły. Uczniowie najmłodszych klas z ogromnym zaciekawieniem i uwagą słuchali wykładu Strażnika Miejskiego na temat zagrożeń i bezpieczeństwa. Firma TRI Poland, jako producent części do samochodów, mający na uwadze bezpieczeństwo na drodze, dołączyła do akcji i ufundowała dla każdego małego słuchacza gadżety w postaci odblasków przyczepianych do plecaków.

  

 

30 wrzesień:

DZIEŃ CHŁOPAKA

Wiele niespodzianek nasze wspaniałe dziewczęta przygotowały dla swoich kolegów. Życzenia, upominki umiliły chłopcom ich święto.

Organizatorzy: Agata Wójcik, SU.

 

14 październik:

DZIEŃ NAUCZYCIELA, ŚLUBOWANIE KLASY I

14 października świętowaliśmy nie tylko Dzień Nauczyciela. Był to również szczególny dzień dla uczniów klasy I, którzy uroczyście ślubowali, że godnie będą reprezentować swoją szkołę, cenić najwyższe wartości człowieka i Polaka, szanować swoich nauczycieli i wychowawców.

Pierwszoklasiści zaprezentowali swoje umiejętności recytatorskie i muzyczne. Po uroczystym ślubowaniu na sztandar szkoły nastąpił najważniejszy moment uroczystości - pasowanie na ucznia, którego dokonał pani dyrektor obdarowując dzieci pamiątkowymi listami gratulacyjnymi i wyjątkowymi prezentami. Życzymy pełnoprawnym już uczniom szkoły dużo mądrości i sukcesów w zdobywaniu wiedzy.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej składamy wszystkim pracownikom naszej szkoły serdeczne życzenia wielu sukcesów zawodowych, satysfakcji z pracy, zdrowia i pomyślności w życiu osobistym. Z okazji Dnia Nauczyciela uczniowie klasy VI przygotowali koncert dla swoich nauczycieli. Dokładna charakterystyka nauczycieli wywołała wiele radości i uśmiechu. Podczas akademii nauczycielom oraz pracownikom administracji i obsługi zostały wręczone Nagrody Dyrektora Szkoły. Nagrodzono: Annę Barczyk, Agatę Wójcik, Mateusza Makowskiego, Ewę Micyk, Danutę Kośmider.

Program artystyczny obejrzeli również zaproszeni goście: ks. A. Kazior, sołtys M. Grudzień, nauczyciele emeryci. Ten dzień był prawdziwym świętem szkoły i wszystkich, którzy związali z nią swoje życie na długie lata.

 

 

15 październik:

DZIEŃ PAPIESKI

Liczne konkursy, uroczysty apel uświetnił w naszej szkole DZIEŃ PAPIESKI.

Konkurs plastyczny klas I- III.

Miejsce I - Stojek Sandra.

Miejsce II- Nikola Konieczna.

Miejsce III- Pietrzyk Katarzyna, Gajewska Wiktoria.

Konkurs wiedzy o Janie Pawle II. Klasy IV- VI.

Miejsce I - Dominik Pietrasik, Paweł Rams.

Miejsce II - Jakub wójcik, Gabriel Kyzioł.

Miejsce III - Agata Makowska, Natalia Ptasińska.

Organizator: Elżbieta Misiek.

 

16 październik:

RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

Wspólnie z WOŚP bijemy rekord w jak największej liczbie osób prowadzących resuscytalizację krążeniowo – oddechową. Postanowiliśmy włączyć się w całą akcję i pokazać całej Europie efekty naszego Programu Edukacyjnego "Ratujemy i Uczymy Ratować".

Akcja odbyła się 16 października 2013 roku i polegała na jednoczesnym wykonywaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na jak największej ilości fantomów, a co za tym idzie przez jak największą ilość osób. Akcja miała na celu podniesienie świadomości społecznej o problemie nagłego zatrzymania krążenia (NZK). Celem inicjatywy jest powszechne nauczanie społeczeństwa udzielania pierwszej pomocy osobie, u której wystąpiło nagłe i niespodziewane NZK.

Organizatorzy: Sylwia Kowal, Danuta Mól

 

21 październik:

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE JESIENIĄ

GÓRY ŚWIĘTOKRZYSKIE, nie są wysokie, ale są piękne, porośnięte gęstym borem. Nadają się w sam raz na niezbyt forsowną wspinaczkę. Najlepiej przyjechać tu jesienią. Nasi uczniowie przekonali się o tym na własne oczy.

Czy opłaca się zwlec z łóżka krótko po szóstej rano, żeby pospacerować po Górach Świętokrzyskich? No jasne! Było ciepło. Wsiedliśmy do autobusu i po dwóch godzinach byliśmy w Nowej Słupi. Z Nowej Słupi wyruszamy niebieskim szlakiem( szlakiem królewskim). Przechodzimy obok symbolu Gór Świętokrzyskich – Pielgrzyma, kamiennego posągu podążającego jakoby na Święty Krzyż. Dalej już kamienistą ścieżką – do góry. Podejście zajmie nam około godziny. Nie biegamy, spacerujemy. Bardzo przyjemna droga, już bardziej leśna niż górska. A potem naszym oczom ukazał się Święty Krzyż .

Naszym zdaniem efekt jest bardzo udany, rozpościera się stamtąd wspaniały widok na miejscowości położone na północ od Łysogór. Zanim w 1006 roku powstało tu opactwo benedyktynów, Łysa Góra (596 m) była ośrodkiem kultu pogańskiego, o czym przypomina kamienny krąg, otaczający jej szczyt. Tu też na sabaty zbierały się łysogórskie czarownice.

Klasztor do XVII w był najważniejszym w kraju miejscem kultu religijnego i celem pielgrzymek. Potem jego rolę przejęła Częstochowa. Teraz w klasztorze gospodarują misjonarze oblaci. W klasztornym kompleksie zwiedzimy kościół z kaplicą, gdzie przechowywane są relikwie drzewa Krzyża Świętego, muzeum misyjne.

Pani przewodnik była świetna. Zapoznała nas z historią tego miejsca, dziełami sztuki. Mogliśmy wziąć udział w adoracji relikwii. W podziemiach klasztoru miło spędziliśmy czas przy gorącym posiłku. Wspaniałe widoki mogliśmy podziwiać z galerii widokowej na gołoborzu. Zamiast wracać tą samą drogą, zeszliśmy czerwonym szlakiem do Trzcianki. Po drodze zobaczyliśmy naprawdę potężne jodły. Ostatnim punktem naszej wycieczki był DĄB BARTEK. Zachęcamy wszystkich, którzy jeszcze nie zwiedzili Gór Świętokrzyskich, do jesiennej wycieczki. Warto!

Organizatoray: Elżbieta Misiek, Agata Wójcik, Mateusz Makowski.

 

październik:

ODBLASKOWA SZKOŁA

Od września SZKOŁA PODSTAWOWA im. Tadeusza Kościuszki w Jeżówce bardzo aktywnie uczestniczyła w programie „ODBLASKOWA SZKOŁA” W czasie realizacji projektu nauczyciele i wychowawcy zwracali szczególny nacisk na uświadomienie dzieciom i ich rodzicom o obowiązku korzystania przez dzieci z elementów odblaskowych.

W ramach akcji wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w odblaski . Podjęto również szereg przedsięwzięć mających na celu bezpieczeństwo dzieci. W ramach lekcji wychowawczych przeprowadzono prelekcje na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wykonano liczne gazetki i plakaty promujące akcję. Zorganizowano prelekcję na temat bezpieczeństwa z udziałem Straży Miejskiej.

Rozstrzygnięto konkurs plastyczny „ODBLASKOWA SZKOŁA”

Zwycięzcy konkursu plastycznego „ODBLASKOWA SZKOŁA”

KLASY I- III

MIEJSCE I – Kacper Skoczeń

MIEJSCE II – Wiktoria Gajewska

MIEJSCE III – Szymon Duch

KLASY IV- VI

MIEJSCE I – Kamila Latacz

MIEJSCE II – Bartosz Wójcik

MIEJSCE III – Paulina Misiek

Organizator: Ewa Micyk.

 

listopad:

KONKURSY PLASTYCZNE

Uczniowie klasy III i IV wzięli udział w konkursie plastycznym „Bezpieczna droga do szkoły”. Konkurs organizowany był przez prasę krakowską, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji i Kuratorium w Krakowie.

Przeprowadzona została również III edycja konkursu „JESIEŃ W LESIE, GRZYBY NIESIE”, którego organizatorem była Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna w Olkuszu. W konkursie wzięli udział: Julia Falkus, Nikola Konieczna, Piotr Konieczny, Kamil Kotnis.

Organizator: Elżbieta Misiek.

 

listopad:

POZDROWIENIA Z UNIJNEJ MAŁOPOLSKI

Na terenie szkoły odbył się pierwszy etap konkursu „Pozdrowienia z unijnej Małopolski”! Konkurs plastyczny dla uczniów klas I – III szkół podstawowych miał na celu sprawdzić jak najmłodsi postrzegają pozyskiwanie środków unijnych w naszej miejscowości. Konkurs podzielony został na dwa etapy: szkolny i wojewódzki.

Nasza szkoła, po przeprowadzeniu rekrutacji, zgłosiła do etapu wojewódzkiego prace: Jakuba Nowaka i Martyny Prowanckiej z klasy II.

Organizator: Agata Wójcik.

 

8 listopad:

TROPAMI KULTUR. CHINY

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w dziewiątej edycji Powiatowego Konkursu Plastycznego „Tropami kultur” poświęcona kulturze, sztuce i architekturze Chin. W etapie szkolnym uczestniczyło dziesięciu uczniów.

Naszą szkołę reprezentowali: Natalia Ptasińska z klasy IV i Bartosz Wójcik z klas VI. Konkurs organizowany był przez Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną w Olkuszu we współpracy z Centrum Języka i Kultury Chińskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego „Instytut Konfucjusza w Krakowie”.

W konkursie wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej kulturą Chin. Jury w składzie: Jerzy Kantorowicz – przewodniczący jury, artysta plastyk, Natalia Ożegalska – Łukasik – Instytut Konfucjusza w Krakowie, Edyta Sołtys – PiMBP w Olkuszu, przyznało: 3 wyróżnienia, które otrzymali:

Alicja Chrost SP Nr 6 w Olkuszu Jolanta Wielgosz PSP w Witeradowie Bartosz Wójcik SP w Jeżówce

I miejsce zdobyła: Wiktoria Mednak z NSP w Porębie Górnej , II miejsce zdobyła: Małgorzata Malinowicz SP w Wierzchowisku III miejsce zdobyła: Karolina Liszewska SP Nr 1 w Wolbromiu.

Uczestnicy konkursu wysłuchali również wykładu Pani Natalii Ożegalskiej – Łukasik poświęconego historii, kulturze i architekturze Chin. Gratulujemy!

Organizator: Agata Wójcik

 

8 listopad:

ŚNIADANIE DAJE MOC

Aby zwiększyć świadomość uczniów na temat roli zdrowego odżywiania nasza szkoła już po raz kolejny przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji Edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Zorganizowana akcja ma na celu zwiększenie świadomości o zdrowym odżywaniu dzieci. Objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia i Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Uczniowie klas 0-III wspólnie z wychowawcami i bardzo aktywnymi rodzicami przygotowywali uroczyste śniadanie mając na uwadze, by wszystkie produkty były odpowiednio dobrane, tak żeby w posiłku nie zabrakło witamin, minerałów, białka i węglowodanów. Zadbali o to, aby śniadanie było pożywne, zdrowe i smaczne.

Starsi uczniowie też mieli z tego ogromną frajdę. Najmłodsi koledzy dzielili się z innymi, pozwolili na odkrycie nowych smaków. Promowali zdrowy sposób jedzenia w całej szkole.

Przeprowadzono również pogadanki na temat roli śniadania, jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Uczniowie poznali też 12 zasad zdrowego odżywiania. Wszyscy z apetytem zjedli zdrowy posiłek.

Organizator: wychowawcy klas 0-III

 

listopad:

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie klasy VI: Jakub Wójcik, Martyna Bąk, Dominika Staszkiewicz pod opieką pani dyrektor B. Szatani, A. Wójcik i pana M. Makowskiego wzięli udział w gminnych obchodach Święta Niepodległości w Wolbromiu. Pani Jolanta Wieczorek przygotowała przedstawienie słowno – muzyczne opowiadające o walecznej drodze Legionów marszałka Józefa Piłsudskiego do Niepodległości. Uczniowie przygotowali kotyliony i udekorowali klasy.

Organizator: Jolanta Wieczorek

 

listopad:

ANDRZEJKI 2013

29 listopada na terenie naszej szkoły odbyła się zabawa integracyjna ANDRZEJKI , JEŻÓWKA 1013. Uczniowie naszej szkoły wspólnie z dziećmi z okolicznych szkół ( SP Łobzów, SP Chlina, SP Tczyca, Zespół Szkół w Charsznicy) integrowali się podczas wspólnej zabawy andrzejkowej, wróżb i zawodów sportowych. Zorganizowany został również konkurs plastyczny. Na terenie naszej szkoły odbyło się również spotkanie, podczas którego poglądy na temat kształcenia dzieci z obszarów wiejskich i wyrównywania ich szans edukacyjnych w zrównoważonym rozwoju kilkunastu przedstawicieli nauczycieli, dyrektorów szkół i rodziców wymieniało z przybyłymi gośćmi, reprezentującymi odpowiednie departamenty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Pracy i Polityki Socjalnej, a także krakowskiego Kuratorium Oświaty i Wychowania.

Organizator: SP Jeżówka

 

listopad:

KLUB BEZPIECZNEGO PUCHATKA

NASZA SZKOŁA W ROKU SZKOLNYM 2013/2014 PO RAZ KOLEJNY PRZYSTĄPIŁA DO PROGRAMU EDUKACYJNEGO DLA KLAS I SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Klub Bezpiecznego Puchatka Program ten służy poprawie bezpieczeństwa najmłodszych uczniów szkoły podstawowej. Przygotowywany jest przez firmę Maspex oraz markę Puchatek wraz z Biurem Prewencji i Biurem Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji i nauczycielami. Patronat honorowy sprawuje Komendant Główny Policji oraz Kuratoria Oświaty. Treść programu obejmowała następującą tematykę:

• Bezpieczeństwo na drodze • Bezpieczeństwo w szkole • Bezpieczeństwo w domu • Bezpieczny odpoczynek

W ramach programu dzieci otrzymały specjalnie przygotowane książeczki -”Dołącz do Klubu Bezpiecznego Puchatka”- z ćwiczeniami i zabawami, dzięki którym mogły utrwalać zdobytą w szkole wiedzę samodzielnie, na zajęciach. Rodzice otrzymali broszury informacyjne. Po przeprowadzeniu zajęć edukacyjnych oraz po wypełnieniu przez dzieci książeczek, uczniowie wzięli udział w Wielkim Teście Bezpieczeństwa, który odbył się w naszej szkole 20 listopada. Była to doskonała okazja, by utrwalić wiadomości zdobyte w szkole w ramach programu „Klub Bezpiecznego Puchatka” o tym, jak unikać zagrożeń podczas drogi do szkoły, w szkole i w domu. Nasza szkoła nabyła prawo do posługiwania się Certyfikatem „Klubu Bezpiecznego Puchatka”. Pod koniec testu, uczniowie otrzymali informacje, które z odpowiedzi są poprawne i jakie zachowania, gwarantują im bezpieczeństwo. Osobą koordynującą działania związane z realizacją programu jest p. Anna Barczyk.

Organizator: Anna Barczyk

 

grudzień:

ZWYCZAJE ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA

Uczniowie naszej szkoły obejrzeli przedstawienie kukiełkowe, którego tematyka przybliżyła im zwyczaje i obyczaje związane z nadchodzącymi świętami.

Organizator: SP Jeżówka

 

grudzień:

KIERMASZ KSIĄŻKI

Szkolna biblioteka po raz kolejny przygotowała kiermasz książki. Uczniowie bardzo chętnie wzięli w nim udział.

Organizator: Agata Wójcik

 

grudzień:

GÓRA GROSZA

W ramach akcji GÓRA GROSZA uczniowie naszej szkoły pomagają dzieciom . Zebrane środki zostaną wykorzystane na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną. Kolejne edycje tej akcji są znane i lubiane wśród uczniów naszej szkoły.

Organizator: Agata Wójcik, Mateusz Makowski

 

grudzień:

POMOCNA DŁOŃ

Samorząd Uczniowski już po raz kolejny zorganizował zbiórkę żywności dla OCHRONKI "BETLEJEM" w Wolbromiu. Akcja POMOCNA DŁOŃ miała na celu zbiórkę żywności.

Organizator: Agata Wójcik, Mateusz Makowski

 

grudzień:

WIGILIA

Uczniowie naszej szkoły wspólnie z rodzicami zorganizowali uroczystą WIGILIĘ. Przedstawienie jasełkowe pt: „MALEŃKA MIŁOŚĆ” przygotowane pod opieką p. A. Wójcik i S. Kowal, E. Micyk i M. Makowskiego obejrzeli licznie przybyli na tą uroczystość uczniowie, rodzice i zaproszeni goście.

Wśród zaproszonych gości byli: radny Rady Miejskiej w Wolbromiu Józef Łysek, panie Wiesława Mazur, Danuta Mazur, Henryka Żelazna i rodzice.

Pani dyrektor Bożena Szatan i zaproszeni goście złożyli zebranym świąteczne życzenia. Uczniowie rozdali opłatek- symbol chleba i wzajemnego przebaczenia. Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Na odświętnie przygotowanym stole nie zabrakło wspaniałych wigilijnych potraw. Organizatorzy dziękują wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do przygotowania tak wspaniałego dnia w naszej szkole.

Organizator: Agata Wójcik,E.Micyk, S. Kowal, Mateusz Makowski

 

grudzień:

JASEŁKA W KOŚCIELE

Przedstawienie jasełkowe „ MALEŃKA MIŁOŚĆ" wykonane przez uczniów naszej szkoły zostało nagrodzone gromkimi brawami w kościele parafialnym w Jeżówce. Montaż słowno-muzyczny obrazujące walkę dobra ze złem przedstawiono licznie przybyłym mieszkańcom wsi po dwóch mszach. Organizatorzy i uczniowie dziękują księdzu proboszczowi Antoniemu Kazior za miłe przyjęcie i słodkie niespodzianki.

Organizator: Agata Wójcik, Sylwia Kowal

 

styczeń:

PRZEGLĄD GRUP JASEŁKOWYCH

10 stycznia na scenie wolbromskiego DK odbył się coroczny Przegląd Grup Jasełkowych pod patronatem Burmistrza MiG Wolbrom- Jana Łaksy. Celem Przeglądu, podczas którego w tym roku swój sceniczny talent pokazało pięć zespołów ze szkół naszej gminy, było przede wszystkim kultywowanie tradycji w dziedzinie zwyczajów karnawałowych i obrzędów jasełkowych oraz wymiana kontaktów między zespołami regionalnymi i młodzieżą szkolną.

Jury po obejrzeniu pięciu niezwykle interesujących przedstawień jasełkowych jednomyślnie postanowiło przyznać nagrody w następującej kolejności:

I miejsce: ex aequo

– „Porozmawiajmy z drugim człowiekiem” ZS w Dłużcu (pod kier. Urszuli Latacz, Małgorzaty Gamrot, Marzeny Krężel) – za oryginalność i samodzielność w tworzeniu scenariusza, dużą sprawność realizacyjną reżysera, ciekawe rozwiązania sceniczne, muzykę wykonywaną na żywo, ruch na scenie, głębokie przesłanie.

– „Miłość nie ma wieku, wciąż się rodzi” SP w Jeżówce (pod kier. Agaty Wójcik, Sylwii Kowal, Ewy Micyk) – za ciekawe podjęcie tematu Świąt Bożego Narodzenia, ogólny wyraz artystyczny, ciekawe nawiązanie do tradycji i współczesności.

II miejsce: „Co wydarzyło się w Betlejem” WTZ w Lgocie Wolbromskiej (pod kier. Kariny Strózik, Artura Łaksy, Katarzyny Kozieł- Drążkiewicz)

III miejsce: ex aequo

– „Tak, on jest królem” SP nr 2 w Wolbromiu (pod kier. Jolanty Gamrot, Magdaleny Grelewicz, Małgorzaty Wolskiej)

– „Jasełka” SP w Chełmie (pod kier. Leonardy Latos, Liliany Dudek). /informacja ze strony internetowej UMiG Wolbrom/

Organizator: Agata Wójcik,E.Micyk, S. Kowal, Mateusz Makowski

grudzień:

KONKURS MUZYCZNY

Natalia Ptasińska zajęła III miejsce w KONKURSIE PIOSENKI LEGIONOWEJ w Bydlinie.

Organizator: Elżbieta Misiek

styczeń:

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

W dniu 01.02.2014 w naszej szkole odbyła się uroczystość choinkowa połączona z Dniem Babci i Dziadka.

W części artystycznej dedykowanej przemiłym gościom wzięli udział uczniowie wszystkich klas wraz z oddziałem przedszkolnym. Składali życzenia, darowali skromne własnoręcznie wykonane prezenty. Uczennice klasy szóstej nowoczesnym tańcem zaprosiły wszystkich do wspólnej zabawy przy zespole Damiana Kowalczyka i Pawła Żebraka.

Kochane mamy naszych uczniów przygotowały słodki poczęstunek dla wszystkich uczestników imprezy.

Organizator: wychowawcy klas 0 - 3

styczeń:

PRZEDSTAWIENIE CYRKOWE

Uczniowie naszej szkoły świetnie bawili się na przedstawieniu cyrkowym. Atrakcji było mnóstwo, a chętnych do cyrkowych sztuczek nie brakowało.

Organizator: SP Jeżówka

 

styczeń

W DRODZE DO SZKOŁY Z UŚMIECHEM NA TWARZY!

Nasza szkoła uczestniczyła w konkursie” Mam 6 lat” po raz drugi. W tym roku w kategorii „Przyjaźnie z przedszkola do szkoły” przygotowaliśmy prezentacja multimedialna pt. „ W drodze do szkoły z uśmiechem na twarzy”.

Praca konkursowa została przygotowana przez Radę Rodziców Przedszkola we współpracy z p. Anną Barczyk – wychowawcą oddziału przedszkolnego. Prezentacja opowiadała o pracy szkoły z dziećmi najmłodszymi. Pokazuje jak dba by dzieci były aktywne i bezpieczne. Organizowane jest wiele zadań. Na uznanie zasługuje wyposażenie szkoły do przyjęcia sześciolatków: (sale dydaktyczne z wygospodarowanym miejscem na rekreację, salę komputerową oraz miejsca zabaw).

Aktywna postawa Rady Rodziców oddziału przedszkolnego, która zdecydowała o przystąpieniu szkoły do konkursu, może z dumą potwierdzić, że Szkoła Podstawowa w Jeżówce jest bardzo dobrze przygotowana na przyjęcie dzieci sześcioletnich w swoje mury.

Organizator: Anna Barczyk

luty

WALENTYNKI

14 lutego jest to dzień Świętego Walentego. W naszej szkole Dzień Zakochanych obchodziliśmy po feriach zimowych. Tego dnia osobie nam bliskiej mogliśmy wysłać upominek lub kartkę . Tak właśnie od paru lat w naszej szkole działa poczta Walentynowa. W szkole panował miły nastój. Każdy chodził uśmiechnięty. Kartek do poczty walentynkowej wpłynęło mnóstwo, listonosz walentynkowy miał sporo pracy .

Organizator: Agata Wójcik, A. Barczyk, Mateusz Makowski

 

luty:

TŁUSTY CZWARTEK

Więcej tłuszczu, więcej szczęścia - tradycja każdemu z nas nakazuje w tłusty czwartek zjeść pączka albo faworka. Tradycja świętowania tego czasu, polegająca na beztroskim łakomstwie i zabawie, w Polsce przeobraziła się w święto tłuszczu.

Tłusty czwartek jest zapowiedzią postu i ostatnich dni karnawału. W naszej szkole uczniowie częstowali wspaniałymi wypiekami, nie chcieli zaprzepaścić tak dobrej tradycji. Pamiętajmy! Jedzmy dziś pączki. Na szczęście (bez miary) i na zdrowie (z umiarem).

Organizator: SP Jeżówka

 

marzec:

DZIEŃ KOBIET

" NAJWIĘCEJ WITAMINY MAJĄ POLSKIE DZIEWCZYNY" pod takim hasłem chłopcy z klasy VI zorganizowali wesoły apel z okazji święta wszystkich Pań.

Do życzeń i prezentów dołączyli się wszyscy chłopcy naszej szkoły.

Organizator: Anna Barczyk, Agata Wójcik, Mateusz Makowski

 

marzec:

"MAM SZEŚĆ LAT"

W dniu 12 marca 2014 r. w Kinie Kijów w Krakowie odbyła się Wojewódzka Gala podsumowująca III edycję Konkursu Ministra Edukacji Narodowej „Mam 6 lat”. W uroczystości uczestniczyli m. in. Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa – Pan Tadeusz Matusz, Prorektor ds. studenckich Politechniki Krakowskiej – Pan prof. dr hab. inż. Leszek Mikulski, Prezes Zarządu Fundacji dla Uniwersytetu Jagiellońskiego – Pan Marek Szpunar, Przewodnicząca Komisji Edukacji Miasta Krakowa – Pani Marta Patena, Wicedyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie – Pani Halina Wesołowska, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie – Pan podinsp. Jacek Górecki, Specjalista Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie – Pan asp. szt. Robert Bretner, Przedstawiciel Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego NSZZ „Solidarność” – Pani Joanna Woch oraz przedstawiciele rad rodziców, dyrektorzy, dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych województwa małopolskiego.

Uroczystą Galę otworzył Małopolski Kurator Oświaty, który odczytał również Listy: Ministra Edukacji Narodowej – Pani Joanny Kluzik - Rostkowskiej oraz Marszałka Województwa Małopolskiego – Pana Marka Sowy skierowane do uczestników Konkursu „Mam 6 lat”. Poinformował, iż na terenie województwa małopolskiego Konkurs „Mam 6 lat” cieszył się dużą popularnością.

Uczestniczyło w nim: 28 rad rodziców z przedszkoli, 25 rad rodziców ze szkół podstawowych oraz 406 uczniów klas I-III szkół podstawowych, którzy rozpoczęli naukę w wieku 6 lat.

Prezentacja Rady Rodziców Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Jeżówce dotycząca jednej z trzech kategorii konkursu tj. „ Szkoła przyjazna dziecku sześcioletniemu - Jak moja szkoła przygotowała się na przyjęcie sześciolatków do pierwszej klasy" otrzymała wyróżnienie. Nagrodę z rąk Małopolskiego Kuratora Oświaty Pana Aleksandra Palczewskiego odebrała w asyście przedstawiciela rady rodziców i uczennicy oddziału przedszkolnego Pani dyrektor szkoły Bożena Szatan.

Jest to ogromny sukces naszej szkoły tym bardziej , że było to jedyne wyróżnienie nie tylko z terenu gminy Wolbrom, ale całego powiatu olkuskiego. Serdecznie dziękujemy Rodzicom naszych uczniów za docenienie wspólnej pracy oraz gratulujemy i życzymy dalszych, tak wspaniałych sukcesów .

Organizator: Dyrektor i Rada Pedagogiczna SP Jeżówka

 

marzec:

CZYSTA MAŁOPOLSKA

Nasza szkoła przystąpiła do projektu ekologicznego „Czysta Małopolska” , który dotyczy selektywnego gospodarowania odpadami. Organizatorem projektu jest Kuratorium Oświaty w Krakowie. Koordynatorami działań są wizytatorzy wyznaczeni na terenie każdej Delegatury.

Cele projektu jest zwiększenie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży województwa małopolskiego na temat potrzeb selektywnego gospodarowania odpadami i zagrożeń, jakie niesie wytwarzanie nadmiernej ilości odpadów, kształtowanie proekologicznych zachowań w postępowaniu z odpadami w codziennym życiu, promowanie postaw ekologicznych wśród dzieci i młodzieży, upowszechnienie dobrych praktyk w zakresie gospodarowania odpadami.

W ramach trwającego projektu przeprowadzono liczne akcje na temat ochrony naszego środowiska. Cały czas w naszej szkole trwa zbiórka odpadów. Zbieramy makulaturę, nakrętki, baterie i zużyte tonery.

Na terenie szkoły zorganizowano konkurs plastyczny dla klas 0 - III „JAK ODPADY SEGREGOWAĆ, MOGĘ NAMALOWAĆ” , którego celem było uwrażliwienie dzieci na potrzebę segregowania odpadów powstających na terenie przedszkoli, szkół i gospodarstw domowych oraz na potrzebę zmniejszania ich ilości.

Zorganizowano również konkurs plastyczny klas IV – VI „KUPUJ ŚWIADOMIE CZYLI ODPOWIEDZIALNIE” . Celem konkursu było uświadomienie uczniom potrzeby znajomości praw i obowiązków wynikających z bycia konsumentem na rynku dóbr materialnych oraz zasad bycia konsumentem odpowiedzialnym.

Organizator: Anna Barczyk, Agata Wójcik, Elżbieta Misiek

Prace nagrodzone w etapie szkolnym:

 

marzec:

"Z EKOLOGIĄ NA TY"

JESTEM EKO pod takim hasłem odbyła się lekcja wychowawcza w klasie VI. Uczniowie wykonali z pozyskanych materiałów ekologiczną MARZANNĘ. Tworząc swoja pracę chcieli zwrócić uwagę jak ważne jest z czego wykonujemy te kukiełki. Swoim młodszym kolegom chcieli zwrócić uwagę na to, że nie wolno podpalać marzanny zrobionej z plastikowych butelek, styropianu, folii czy innych tworzyw sztucznych. Wówczas można tylko zaszkodzić środowisku naturalnemu. Co innego, jeśli marzanna jest wykonana ze słomy, która zresztą łatwo się pali.

Na lekcji wychowawczej omówiono wiele zagadnień związanych z ekologią.

Organizator: Agata Wójcik

 

marzec:

WIOSNA

Już tradycyjnie pierwszego dnia wiosny uczniowie naszej szkoły „odwoływali zimę". Do akcji przyłączyli się wszyscy. Każda klasa dbała o to, by ich marzanna była najpiękniejsza. Prace były wykonane ciekawie i humorystycznie.

Na uwagę zasługiwała jednak marzanna uczniów klasy VI. Szóstolkasiści najpierw wykonali swoją marzannę z materiałów, które przeznaczone były do wyrzucenia, a potem w obecności i uczniów rozbierali ją na części, które oddali na makulaturę.

Gratulujemy im pomysłu! Była to świetna zabaw , która uczyła jednocześnie dzieci, że o środowisko można dbać dosłownie na każdym kroku. Bardzo spodobały się również wymyślone przez uczniów okrzyki:

MY MARZANNY NIE TOPIMY, BO O ŚWIAT SIĘ MARTWIMY!

O JEŻÓWKĘ DBAMY, WIĘC EKO - MARZANNĘ MAMY!

MARZANNĘ POSKŁADAMY I WIOSNĘ POŻEGNAMY!

Drodzy Rodzice!

Zaplanowane zadania w ramach powyższego projektu nadal są realizowane. Realizując zagadnienia z dziedziny ekologii ważne jest aby: uczyć dzieci wrażliwości i szacunku dla przyrody, zachęcać do aktywnej obecności we własnym środowisku, rozwijać poczucie własnej odpowiedzialności i potrzeby szybkiej reakcji na problemy ekologiczne, uczyć ekologicznego trybu życia we własnym domu uzmysławiać, że jesteśmy nierozerwalnie związani z przyrodą. Należy również uczyć poczucia własnej wartości i własnych możliwości, oraz perspektywicznego myślenia i przewidywania. .

Organizator: Samorząd Uczniowski, wychowawcy klas 0 - VI

 

marzec:

WARSZTATY KULINARNE

Dzięki firmie Kupiec, która ufundowała produkty spożywcze oraz fartuszki kucharskie, dzieci z klasy 0 oraz klasy 1 mogły uczestniczyć w mini warsztatach kulinarnych, w których promowana była tematyka zdrowego odżywiania i zdrowego stylu życia.

28 marca 2014 roku, jako pierwsze w tych zajęciach uczestniczyły dzieci z klasy pierwszej. Warsztaty rozpoczęły się pogadanką oraz ćwiczeniami praktycznymi na temat "Dbam o swoje zdrowie!". Pierwszaki zapoznały się z trzema podstawowymi aspektami zdrowego stylu życia oraz dowiedziały się w jaki sposób należy dbać o dobrą formę i samopoczucie. Następnie nauczyły się czym jest piramida zdrowia oraz jakie produkty spożywcze są najzdrowsze i najczęściej powinny występować w naszej diecie, a czego powinniśmy unikać.

Uczniowie samodzielnie z dostępnych materiałów stworzyli odpowiednią piramidę zdrowia, naklejając naklejki w przygotowany zarys piramidy nadesłany przez firmę Kupiec. Po zakończonych zajęciach wprowadzających dzieci przystąpiły do właściwej części warsztatów kulinarnych - przygotowywania własnych, zdrowych przekąsek. Jak wiadomo w kuchni łatwo można się pobrudzić, aby w sposób profesjonalny można było przystąpić do wykonywania posiłków, każde dziecko otrzymało od firmy Kupiec własny fartuszek - radość dzieci była ogromna!

Dzieci ochoczo zabrały się do robienia słodkich przekąsek i łącznie przygotowały 3 różne wersje. Na początku wykorzystane zostały wafle ryżowe - dzieci przygotowały słodki deser z wykorzystaniem konfitury, świeżych owoców i rodzynek. Następnie przygotowali słodką przekąskę z wykorzystaniem podpłomyków, serka homogenizowanego, owoców i galaretki. Na koniec zrobiły lekką przekąskę z wykorzystaniem tropikalnego musli, owoców, rodzynek i jogurtu. Po zakończonych zajęciach praktycznych, oprócz fartuszków każde dziecko otrzymało do domu kaszkę manną oraz crunchy z czekoladą i pomarańczą.

Dzieci były bardzo zadowolone i już nie mogą się doczekać kolejnych tego typu zajęć.

W klasie "0" zajęcia kulinarne odbyły się 31 marca 2014r. Warsztaty rozpoczęły się zaprezentowaniem piramidy zdrowia oraz pogadanką na temat zdrowego stylu życia. Podobnie jak w grupie pierwszoklasistów każde z dzieci otrzymało swój własny fartuszek kucharski, a z przyniesionych przez siebie produktów (dżem, owoce, galaretka, rodzynki) oraz tych nadesłanych przez firmę Kupiec (wafle ryżowe, podpłomyki, crunchy) zaczęły komponowanie swoich własnych posiłków.

W grupie maluchów była całkowita dowolność, dzieci eksperymentowały i próbowały różnych wersji smakowych, jednak podobnie jak w klasie pierwszej największą popularnością cieszyły się właśnie podpłomyki. Na koniec zajęć każde dziecko otrzymało do domu opakowanie kaszki manny.

Mini warsztaty kulinarne można uznać za bardzo udane. Dzieci zapoznały się z tematyką zdrowego sposobu odżywiania oraz poznały nowe smaki, pełnowartościowych produktów, które powinny znajdować się w naszej diecie. Co najważniejsze zajęcia te były dla dzieci bardzo atrakcyjne i na pewno długo zostaną w ich pamięci.

Organizator: Agnieszka Błaut

 

marzec:

WIOSENNE PORZĄDKI

Z wielką radością pomagaliśmy w porządkowaniu naszego szkolnego boiska. Cieszymy się, że nowa trawa, wyrównany teren pozwoli nam w dalszym ciągu rozwijać nasze sportowe umiejętności.

Organizator: wychowawcy klas 0 - VI

 

kwiecień:

SPRAWDZIAN SZÓSTOKLASISTÓW

Pierwszego kwietnia o godz. 9.00 w całej Polsce szóstoklasiści przystąpili do pisania swojego pierwszego w życiu, ważnego egzaminu. Rozwiązywane przez nich zadania, sprawdzały umiejętności: pisania, czytania, rozumowania, korzystania z informacji oraz wykorzystywania wiedzy w praktyce. Egzamin jest obowiązkowy, a wyniki będą znane dopiero w czerwcu. Za rozwiązanie wszystkich zadań będzie można otrzymać maksymalnie 40 punktów. Uczestnictwo w sprawdzianie jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej. Egzaminowi naszych kolegów towarzyszył ogromny stres. Skupieni, trochę zdenerwowani zajęli miejsca w przygotowanej sali. Po zakończonym sprawdzianie odetchnęli z ulgą, a na ich twarzach zagościł uśmiech. Życzymy im jak najwyższych wyników.

Organizator: SP Jeżówka

 

kwiecień:

JUŻ PŁYWAM !

Uczniowie naszej szkoły biorą udział w lekcjach nauki pływania. Zajęcia odbywają się dzięki Gminie Wolbrom, która przystąpiła do współfinansowanego przez Urząd Marszałkowski projektu „Już pływam”.

Cały projekt realizowany jest ze środków samorządu wojewódzkiego i budżetu gminy. Warunkiem udziału dziecka w programie było wniesienie wkładu finansowego przez rodziców w wysokości 100 zł za każde dziecko uczestniczące w cyklu zajęć. Nauka pływania potrwa do końca roku szkolnego. Dzieciom zapewniono instruktora, opiekuna oraz przejazd na basen. W naszej szkole zorganizowano cztery grupy.

Celem projektu jest zdobycie podstawowych zasad bezpieczeństwa w wodzie i podstawowych umiejętności pływania. Nasi uczniowie bardzo chętnie uczestniczą w zajęciach, które są formą aktywnego spędzania wolnego czasu.

Organizator: SP Jeżówka

 

kwiecień:

„SŁYSZAŁEM I ZAPOMNIAŁEM. WIDZIAŁEM I ZAPAMIĘTAŁEM. ZROBIŁEM I ZROZUMIAŁEM”

Uczniowie klasy szóstej 8 kwietnia w Zespole Szkół w Wolbromiu uczestniczyli w Festiwalu Nauki, któremu przyświecała wypowiedź Konfucjusza – „Słyszałem i zapomniałem. Widziałem i zapamiętałem. Zrobiłem i zrozumiałem”.

W pokazach i prezentacjach z chemii, biologii, fizyki, matematyki, informatyki wzięło udział około 130 uczniów z szóstych klas ze szkół podstawowych z gminy Wolbrom. Impreza była bardzo ciekawa. Prezentowane pokazy promowały naukę w bardzo interesujący sposób.

Uczniowie oglądali doświadczenia chemiczne. W czasie doświadczeń dowiedzieli się: czy woda zawsze gasi ogień, czy można zapalić substancję palną bez użycia zapałek, jaki jest sposób oświetlenia planu zdjęciowego bez użycia lampy błyskowej, jak tworzy się sekretne pismo. Brawami nagrodzili doświadczenie pokazujące erupcja wulkanu i produkcję „pasty do zębów dla słonia”. Uczniowie naszej szkoły mogli przez chwilę przenieść się w świat zmysłów.

W świecie matematyki rozwiązywali zagadki i rebusy. Dowiedzieli się również jak działa robot solarny, dlaczego samolot lata oraz zobaczyli ciekawe doświadczenia, ilustrujące prawo Bernoulliego. Mieli też okazję dowiedzieć się na czym polega efekt brazylijskiego orzecha, jak działają płuca, wytworzyć tornado w butelce, poznać tajemnice podciśnienia oraz zbudować lampę solarną. W pracowni informatycznej odbył się pokaz robotów wykonanych z klocków LEGO Mindstorms, a także wyścig robotów – ROBOCROS.

Projekt Zespołu Szkół w Wolbromiu zaprezentował jak ciekawa może być nauka. Udział był bardzo interesujący. Organizatorom dziękujemy za zaproszenie.

Organizator: Agata Wójcik

 

kwiecień:

KONKURSU JĘZYKA ANGIELSKIEGO

14 kwietnia 2014 roku w Zespole Szkół w Wolbromiu odbył się finał VIII Gminnego Konkursu Języka Angielskiego dla szkół podstawowych o Puchar Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom. Konkurs zorganizowany zostały dla uczniów w dwóch grupach wiekowych - jednoetapowy dla uczniów klas I-III oraz dwuetapowy (szkolny i gminny) dla klas IV-VI.

W etapie szkolnym uczniowie musieli wykazać się wiedzą gramatyczno-leksykalną, natomiast drugi etap konkursu dla klas IV-VI szkoły podstawowej został poszerzony o elementy kulturoznawstwa oraz rozumienia ze słuchu.

W etapie szkolnym udział wzięli uczniowie klasy szóstej. Do etapu gminnego zakwalifikował się Gabriel Kyzioł, który zajął 9 miejsce. Został finalistą konkursu.

Organizator: Mateusz Makowski

 

kwiecień:

„WIELCY POLACY - ZASŁUŻENI DLA NIEPODLEGŁOŚCI POLSKI"

Uczniowie klasy 6: Dominik Pietrasik, Paweł Rams, Gabriel Kyzioł i Grzegorz Kałwa brali udział w konkursie tematycznym z historii "Wielcy Polacy - zasłużeni dla niepodległości Polski" przeprowadzanym na zlecenie Małopolskiego Kuratora Oświaty.

Celem konkursu było rozbudzanie zainteresowania historią Polski i Europy, ze szczególnym uwzględnieniem roli wybitnych przywódców narodu. Uczestnicy musieli wykazać się dużą wiedzą z historii Polski 1914-39 oraz znajomością biografii takich postaci jak: Józef Piłsudski, Józef Haller, Ignacy Jan Paderewski, Roman Dmowski, Wincenty Witos, Eugeniusz Kwiatkowski. Konkurs składał się z trzech etapów: szkolnego, rejonowego i wojewódzkiego.

W etapie szkolnym wzięło udział 783 uczniów z całego województwa. Do etapu rejonowego zakwalifikowało się 255 osób, wśród nich Paweł Rams i Dominik Pietrasik z naszej szkoły.

Dominik Pietrasik znalazł się wśród 102 najlepszych osób, które wzięły udział w finałowym etapie wojewódzkim.

Organizator: Mateusz Makowski

 

kwiecień:

WIELKANOC – KONKURS PLASTYCZNY

Na wystawie w Domu Kultury w Wolbromiu zaprezentowane zostały Kosze Wielkanocne, przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich z terenu naszej gminy oraz prace plastyczne uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Wśród prac konkursowych znalazły się również prace naszych uczniów. Martyna Bąk i Katarzyna Sajdak z klasy VI otrzymały wyróżnienia. Wszystkie prace były świetną inspiracją dla działań artystycznych związanych z Wielkanocą.

Organizator: Agata Wójcik

 

kwiecień:

NASZE SPORTOWE OSIĄGNIĘCIA

Nasi uczniowie sa bardzo aktywni sportowo. Dbają o swoją kondycję, a umiejętności i zdolności pięknie reprezentują na terenie gminy i powiatu.

Organizator: Sylwia Kowal

 

maj:

3 MAJA

Uczniowie klasy VI: Martyna Bąk, Weronika Chmura, Jakub Wójcik pod opieką pani dyrektor B. Szatani, A. Wójcik i pana M. Makowskiego wzięli udział w gminnych obchodach 3 Maja w Wolbromiu. W uroczystym przemarszu ulicami Wolbromia wszyscy zebrani świętowali rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W Kościele św. Katarzyny w Wolbromiu odbyła się uroczysta msza. Na rynku zebrani wysłuchali koncertu Orkiestr Dętych OSP.

Organizator: SU, Agata Wójcik, Mateusz Makowski

maj:

KONKURS INFORMATYCZNY

7 maja 2014 r. w Gimnazjum nr 4 w Wolbromiu reprezentanci szkół podstawowych z terenu gminy Wolbrom uczestniczyli w Międzyszkolnym Konkursie Informatycznym o Puchar Burmistrza.

Naszą szkołę pod opieką pani Jolanty Wieczorek reprezentowali: Szymon Rosół i Gabriel Kyzioł. Uczestnicy musieli wykazać się: znajomością programów użytkowych: arkusza kalkulacyjnego EXCEL i edytora tekstu WORD, umiejętnościami programowania w LOGO, a także wiadomościami teoretycznymi i ogólną wiedzą informatyczną.

W klasyfikacji drużynowej nasi uczniowie zajęli IV miejsce. Gratulujemy!

Organizator: Jolanta Wieczorek

maj:

"STAROPOLSKI SARMATYZM I RZECZPOSPOLITA SZLACHECKA"

13 maja odwiedziła nas grupa "Rekonstrukto" z pokazem "Staropolski Sarmatyzm i Rzeczpospolita Szlachecka". Goście ubrani w tradycyjne stroje szlacheckie przybliżyli uczniom staropolską kulturę i obyczaje. Zaprezentowali uzbrojenie używane w tamtych czasach. Opowiedzieli też, jak dawniej wyglądał proces kobiety oskarżonej o uprawianie czarów i jakie tortury i kary stosowano wobec oskarżonych.

Organizator: SP Jeżówka

 

maj:

Akcja NAKRĘTKI!I

SAMORZAD UCZNIOWSKI zakończył akcję zbierania nakrętek plastikowych na rzecz dzieci specjalnej troski. Organizatorzy przedsiewzięcia składają serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyłączyli się do akcji.

Wyniki akcji:

Klasa O – 7 kg

Klasa I – 4,5kg

Klasa II – 5kg

Klasa III - 0,5kg

Klasa IV- 4,80kg

Klasa V – 9,40kg

Klasa VI – 4,70kg

Akcja trwa nadal– potrzeby są ogromne. ZBIERAMY DALEJ – PROSIMY O WSPARCIE.

Organizator: Agata Wójcik, Mateusz Makowski

 

maj:

SPRZĄTAMY MAŁOPOLSKĘ

Samorząd Uczniowski przeprowadził w naszej szkole akcję zbierania makulatury. Uczniowie porządkowali swoje otoczenie przez cały rok szkolny 2012/2013. Świadomie segregowali śmieci pozyskując makulaturę.

Kulminacja akcji odbyła się 12 maja 2014. Zebraną makulaturę przekazano firmie KAROLINEX- RECYKLING, ul. Składowa 2a, 32-300 Olkusz

Wyniki akcji:

Klasa O- 52kg

Klas I – 41kg

Klasa II – 28kg

Klasa III- 56kg

Klasa IV- 132kg

Klasa V- 139kg

Klasa VI- 89kg

Organizator: Agata Wójcik, Mateusz Makowski

 

maj:

DZIEŃ POLSKIEJ NIEZAPOMINAJKI

Nasi uczniowie zorganizowali Dzień Polskiej Niezapominajki. Święto przyrody i ekologii, które obchodzimy 15 maja. Celem uroczystości było promowanie czystej, pięknej przyrody naszego kraju. Była to doskonała lekcja przyrody, która uświadamia naszym uczniom rolę natury w życiu każdego człowieka.

Niezapominajka symbolizuje ciągłą walkę o stan naszego środowiska, o które nie zawsze dbamy. Uczniowie klas młodszych w swoim ekologicznym przedstawieniu uświadomi kolegom i koleżankom, aby mieć zdrową wodę, świeże powietrze, zdrową żywność to musimy zadbać o stan naszego środowiska. Kolejnym punktem imprezy były występy uczniów klasy szóstej i dzieci z przedszkola, które wyrecytowały wiersze o tematyce ekologicznej.

Organizator: Anna Barczyk, Agata Wójcik

 

maj:

PODRÓŻ PO WIELKIEJ BRYTANII

Uczennice klasy VI Martyna Bąk i Kamila Latacz pod opieką pana Mateusza Makowskiego wzięły udział w Gminnym Konkursie Plastycznym "Podróż po Wielkiej Brytanii" zorganizowanym 27 maja w Wierzchowisku przez Szkołę Podstawową im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Tematem prac konkursowych były architektura, kultura, sztuka i krajobraz Wielkiej Brytanii. Praca Kamili Latacz, przedstawiająca londyńską wieżę zegarową Big Ben, zdobyła w konkursie wysokie III miejsce. Gratulujemy.

Organizator: Mateusz Makowski

 

maj:

ZIELONA SZKOŁA

Doskonałą okazją do integracji nauki , wypoczynku i zabawy była zorganizowana dla uczniów klas IV-VI ZIELONA SZKOŁA w Ustroniu Morskim nad Morzem Bałtyckim.

Uczniowie pod opieką Elżbiety Misiek, Agaty, Wójcik i Mateusza Makowskiego przebywali w Ośrodku Wypoczynkowym WĘGIELEK. Program Zielonej Szkoły nasi uczniowie realizowali wspólnie z dziećmi z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Porębie Górneji Dzierznej.

Pobyt nad Bałtykiem zapewniał dzieciom wypoczynek w pięknym i czystym klimacie nadmorskim. Dzieci poznały krajobraz nadmorski, cechy klimatu, roślinność nadmorską i ptactwo wodne. Codzienne wycieczki i spacery nad morzem cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Zorganizowane zostały również zajęcia rekreacyjno-sportowe i rozrywkowe : siatkówka , piłka nożna, ognisko, dyskoteka. Uczniowie odbyli wycieczkę do Kołobrzegu. Wspólnie z przewodnikiem poznali historię tego miasta i obejrzeli najważniejsze zabytki . Rejs statkiem, wycieczka do latarni w Gąskach, wizyta w Skansenie Chleba, wycieczki rowerowe na długo zapadną w pamięci uczestników. Pogoda dopisywała, więc wszyscy wrócili zadowoleni, opaleni i pełni wrażeń.

Organizator: Elżbieta Misiek, Agata Wójcik, Mateusz Makowski

 

maj:

PODSUMOWANIE PROJEKTU „ JUŻ PŁYWAM” W SZKOLE PODSTAWOWEJ W JEŻÓWCE.

W roku szkolnym 2013/2014 nasza szkoła przystąpiła do projektu „ JUŻ PŁYWAM .” Plakat zachęcający do udziału w projekcie został umieszczony w widocznym miejscu, w głównym korytarzu.

W tegorocznym kursie nauki pływania w ramach małopolskiego projektu uczestniczyły cztery grupy uczniów. Dwie grupy po 12 i dwie po 15 uczestników. Zajęcia odbywały się dwa razy w tygodniu (poniedziałek i czwartek), na basenie w Wolbromiu. Kurs odbywał się pod okiem wykwalifikowanych instruktorów pływania. Opiekunami w czasie wyjazdów były: Danuta Mól i Agata Wójcik.

Ważnym celem projektu, który był realizowany było nabywanie podstawowych umiejętności pływania. Różnorodność ćwiczeń w efekcie końcowym kształtowała elementarne techniki pływania. Uczestnicy projektu zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w wodzie, ze sposobami zapobiegania zagrożeniom, jak i zachowania się na basenie. Korzystali nie tylko z rad i wskazówek instruktorów. W trakcie zajęć wykorzystywali także przybory dostępne na basenie.

Udział w projekcie pozwolił uczniom podnieść sprawność fizyczną, był formą aktywnego spędzania wolnego czasu po zakończeniu zajęć lekcyjnych. Ponadto uczniowie zapoznali się z zasadami bezpieczeństwa w wodzie, ze sposobami zapobiegania zagrożeniom, jak i zachowania się na basenie, co w przyszłości powinno być przez nich wykorzystane.

Organizator: SP Jeżówka

 

czerwiec:

„RUCH JEST ŻYCIEM – ŻYCIE JEST ZDROWIEM”

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w MIEDZYSZKOLNYM TURNIEJU PIŁKI NOŻNEJ, który odbył się na boisku szkolnym w Zespole Szkół w Tczycy. Drużyna dzielnie reprezentowała naszą szkołę, zajęli II miejsce.

Organizator: SP Jeżówka

 

czerwiec:

PIKNIK RODZINNY JEŻÓWKA 2014

15 czerwca 2014r. na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej w Jeżówce odbyła się III edycja Pikniku Rodzinnego Jeżówka 2014.

Sport, rozrywka i integracja wszystkich mieszkańców wsi to podstawowy cel imprezy, której towarzyszyło hasło „ POSTAW NA RODZINĘ” . Swoją obecnością zaszczycili nas Burmistrz Miasta i Gminy Jan Łaksa, Radny Rady Miejskiej Józef Łysek oraz sołtys wsi Magdalena Grudzień. O godzinie 15 pani dyrektor Bożena Szatan serdecznie powitała zaproszonych gości, rodziców, dzieci i licznie przybyłych mieszkańców wsi Jeżówka i okolic.

Wśród wielu zorganizowanych atrakcji znalazły się: występy artystyczne w wykonaniu uczniów szkoły, pokaz umiejętności dzielnych strażaków z OSP Jeżówka, konkursy sportowe dla dorosłych i dzieci , które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Dla najmłodszych niezwykłą frajdą okazały się dmuchane zamki, trampolina i stoisko z watą cukrową . Nie zabrakło również innych smakołyków. Ogromnym zainteresowaniem cieszyła sie obsługa gastronomiczna, którą prowadzili rodzice. Pyszne ciasta, zapiekanki, kiełbaski, bigos i krupnioki dodawały sił wszystkim zmęczonym zabawą i zawodami sportowymi. Całą imprezę uświetnił zespół muzyczny MATIZ.

Okazało się jednak, że najwięcej uśmiechu na twarzach dzieci i nie tylko wywołały konkurencje, w których zaangażowani byli rodzice. Ojcowie pokazali swoją szybkość i precyzję w obieraniu ziemniaków. Mamy wykazały się wyjątkową zręcznością w ubijaniu piany, a dzieci ogromnym poczuciem humoru i szybkością w biegach przełajowych. Wiele radości sprawiły uczestnikom rodzinne tory przeszkód i sztafety na wesoło.

Festyn rodzinny na trwałe wpisał się w tradycje naszej społeczności. Wspólną zabawą i organizacją tego przedsięwzięcia zacieśniliśmy więzi rodzinne, sąsiedzkie. Nie byłoby jednak tak wspaniałego pikniku bez ogromnego zaangażowania rodziców, uczniów, pracowników szkoły, sponsorów. Cieszymy się, że nasza szkoła ma tak wielu przyjaciół, na których zawsze możemy liczyć. Serdecznie dziękujemy za okazane wsparcie finansowe, pomoc i życzliwość. Wprawdzie organizatorem pikniku była szkoła, ale w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy włączyli się rodzice, uczniowie, lokalne władze i organizacje działające na terenie naszej miejscowości. WSZYSTKIM BARDZO DZIĘKUJEMY ZA WSZELKĄ UDZIELONĄ POMOC !!!

Organizator: SP Jeżówka

 

czerwiec:

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2013/2014

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2013/2014 w naszej szkole tradycyjnie rozpoczęła się mszą św. odprawioną przez ks. proboszcza Antoniego Kazior.

Następnie wszyscy zgromadzeni przeszli do szkoły, gdzie w sali gimnastycznej nastąpił dalszy ciąg uroczystości.

Kolejnym punktem uroczystości było przekazanie sztandaru. Uczniowie kl. VI - chorąży Jakub Wójcik oraz asysta Dominika Staszkiewicz i Martyna Bąk przekazali insygnia i sztandar nowemu składowi pocztu: chorążemu Damianowi Makowskiemu oraz asyście Agacie Makowskiej i Martynie Makowskiej.

Po odśpiewaniu hymnu szkoły i wyprowadzeniu sztandaru uczniowie zaprezentowali swój program artystyczny. Atmosfera była bardzo podniosła. Wielu uczniów oczekiwało na świadectwa z wyróżnieniem, nagrody.

Szóstaki występowali w roli uczniów naszej szkoły po raz ostatni. Nie brak było smutnych min i łez. Po wysłuchania występu artystycznego przygotowanego przez klasę szóstą pani dyrektor Bożena Szatan pożegnała opuszczających mury naszej szkoły szóstoklasistów.

Potem nastąpiło wręczenie nagród i świadectw z wyróżnieniem. Na koniec wystąpiła klasa pierwsza żegnając absolwentów i obdarowując ich prezentami - na szczęście.

Na zakończenie pani dyrektor podziękowała nauczycielom, pracownikom obsługi, rodzicom za współpracę w minionym roku szkolnym. Życzyła wszystkim słonecznych i pięknych wakacji.

Organizator: SP Jeżówka

 

 

 

 

 


 
 

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Jeżówce

Aktualizacja: Agata Wójcik