Dla rodziców

Wydarzenia rok szkolny 2010/2011

1 wrzesień:

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO

Wypoczęci i pełni zapału uczniowie naszej szkoły zebrali się w szkolnej świetlicy. Pani dyrektor mgr Bożena Szatan powitała wszystkie dzieci, rodziców i grono pedagogiczne. Przedstawiła wychowawców klas i nauczycieli poszczególnych przedmiotów.

Nasi uczniowie najbardziej cieszyli się z wyremontowanej szkoły. Pięknie pomalowane klasy, korytarze wywoływały radość na twarzy uczniów.

Pani dyrektor poinformowała, że jeszcze jesienią oddana zostanie do użytku nowa sala gimnastyczna.

Minutą ciszy uczczono pamięć tych, którzy oddali życie za wolna Polskę.

Na zakończenie pani dyrektor życzyła wszystkim dzieciom samych piątek i szóstek. A nauczycielom wytrwałości, zapału i doskonałych pomysłów.

 

25 wrzesień:

XXIV RAJD SZLAKAMI WALK ODDZIAŁU HARDEGO

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w XXIV RAJDZIE SZLAKAMI WALK ODDZIAŁU HARDEGO pod patronem Wójta Gminy Klucze. Opiekunami rajdu były: Elżbiet Misiek i Halina Makowska.

 

PODZIĘKOWANIE:

„Człowiek  jest wielki nie przez to co posiada, lecz przez to, kim jest;

Nie przez to , co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”.

                                                         Jan Paweł II

 

Wakacje dobiegły końca. Wracamy do szkoły  po dwumiesięcznej przerwie, opaleni, z uśmiechami na twarzach, ale przede wszystkim wypoczęci i gotowi do dalszej pracy.

                Mamy już wrzesień, za oknem pochmurno, deszczowo i  zimno.  W naszym życiu wiele rzeczy uległo zmianie. Nie tylko jesteśmy starsi, mądrzejsi, ale także mamy nowe postanowienia na ten rok szkolny. Niektórzy roześmiani, pewni siebie inni stremowani. Dla jednych to kontynuacja, dla innych początek nowej drogi.

Na twarzach naszych kolegów gościł jednak uśmiech. Nasze serca wypełniła radość . Cieszy nas fakt, że dzięki wielu ludziom dobrego serca mogliśmy wrócić do nowo odremontowanej szkoły.

W imieniu Pani dyrektor  mgr Bożeny Szatan, Rady Pedagogicznej, Rady Rodziców , wychowanków  i wszystkich mieszkańców wsi Jeżówki wyrażamy głęboką wdzięczność za ofiarowaną pomoc i życzliwość, życząc jednocześnie powodzenia w realizacji życiowych przedsięwzięć.

Szczególnie podziękowania kierujemy do władz Urzędu Miasta i Gminy Wolbrom z Panem  Burmistrzem mgr inż. Janem Łaksą na czele. Dzięki nim  szybko mogliśmy rozpocząć  nowy rok szkolny 20010/2011 w odnowionej placówce i zapomnieć o zniszczeniach jakie poczynił pożar .

Przyjaciółmi naszej szkoły zostali także:

Ban Spółdzielczy w Wolbromiu

Przedsiębiorstwo Produkcyjne Wyrobów Gumowych Wolbrom

Mędrek Dorota - Sklep Spożywczo Przemysłowy w Jeżówce

Rogal Ireneusz- Sklep Meblowy w Wolbromiu

Betzold Polska Sp. z o. o.

Ergotop Sp.z o.o

Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK Sp. Z o. o.

Teresa Grzebinoga  - Firma Handlowa – Olkusz

Outline Computers Tomasz Płaszczyk

Interkonekt

Lepo s.c. PHU Małgorzata i Piotr Posełek

Kuś Adam - Biuro rachunkowe

Anna Gil-Pietrasik

 

29 wrzesień:

0DBLASKOWA SZKOŁA

„Byłem, jestem i będę bezpieczny".

Od września Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Jeżówce bardzo aktywnie przestąpiła do konkursu „ODBLASKOWA SZKOŁA” Celem konkursu było zwiększenie aktywności  w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe.

Nasza szkoła przez realizację zaplanowanych przedsięwzięć dała  możliwość wykazania, że nie tylko uczy, ale również dba o bezpieczeństwo swoich podopiecznych zwłaszcza w drodze do i ze szkoły. Koordynatorem całej akcji była pani mgr Jolanta Wieczorek.

W czasie realizacji projektu nauczyciele i wychowawcy zwracali szczególny nacisk na uświadomienie dzieciom i ich rodzicom o  obowiązku korzystania przez dzieci  z elementów odblaskowych.

 Przy okazji  licznych imprez na terenie szkoły  uczniowie dowiedzieli się jak ważne jest stosowanie odblasków przy poruszaniu się po drodze. Miejmy nadzieję, że udział uczniów i rodziców w tej akcji utrwali na zawsze nawyki stosowania elementów odblaskowych na drodze.  Szczególnie teraz, kiedy dni są już coraz krótsze ,a rano i wieczorem często pojawiają  się  mgły i deszcz. Niekorzystne warunki atmosferyczne zmniejszają widoczność na drodze ,co stanowi utrudnienie nie tylko dla dzieci ,ale również dla kierowców.

W ramach akcji wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w odblaski , które zakupił działający na terenie szkoły sklepik .

W czasie  trwania  konkursu uczniowie wraz z nauczycielami podjęli następujące zadania :

  -   zorganizowali w ramach lekcji wychowawczych prelekcje  na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym,

  -   promowali bezpieczeństwo w ruchu drogowym poprzez gazetki ścienne w każdej klasie,

  -   zorganizowali prelekcję na temat bezpieczeństwa  z udziałem  Policji ,

  -   w klasach młodszych wyposażyli  uczniów w wiadomości niezbędne do zrozumienia świadomego ,bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym,

  -   zorganizowali konkurs plastyczny „ODBLASKOWA SZKOŁA”

Zwycięzcy konkursu plastycznego „ODBLASKOWA SZKOŁA”

KLASY I- III:

MIEJSCE I – GABRIELA MAŚLISZ (KLASA I)

MIEJSCE II – JAKUB WÓJCIK (KLASA III)

MIEJSCE III – WERONIKA CHMURA (KLASA III)

MIEJSCE IV- BARTOSZ POSYŁEK, DAWID MUSIAŁ

KLASY IV- VI:

MIEJSCE I – MONIKA SKOCZEŃ (KLASA V I)

MIEJSCE II – ALAN KAŁWA, TOMASZ POSYŁEK (KLASA IV)

MIEJSCE III - DOMINIK SAJDAK (KLASA V)

MIEJSCE IV – MONIKA GOMUŁKA (KLASA V)

WYRÓŻNENIE- MICHAŁ MAKOWSKI (KLASA II)

Największą radość sprawił dzieciom pokaz mody. Bardzo chętnie prezentowali  wymyślony przez siebie strój ODBLASKOWEGO UCZNIA.

Po zakończeniu akcji, temat bezpieczeństwa będzie kontynuowany nadal pod hasłem „Byłem, jestem i będę bezpieczny".  Dotychczasowe przedsięwzięcia pozwoliły na wzrost świadomości uczniów na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

 

30 wrzesień:

DZIEŃ CHŁOPAKA

Samorząd Uczniowski pod opieką pani Agaty Wójcik i pana Mateusza Makowskiego przygotował krótki program artystyczny z okazji DNIA CHŁOPAKA. Nie zabrakło życzeń dla wszystkich chłopców, a program uświetnił pokaz mody męskiej w wykonaniu koleżanek.

Dziewczyny z każdej klasy przygotowały swoim szkolnym kolegom prezenty.

 

 

4 października:

ŚWIĘTO PIECZONEGO ZIEMNIAKA

To już II edycja uroczystości szkolnej, w której biorą udział uczniowie naszej szkoły. Wszyscy bawili się świetnie. Kiedy rodzice przygotowywali pieczone ziemniaki, uczniowie wykonywali prace plastyczne, rzeźby z ziemniaków.

Uczniowie klasy III przedstawili przedstawienie o tematyce związanej ze szkolnym świętem. Zawody sportowe przyniosły wiele radości.

Upieczone przez rodziców ziemniaki były pyszne!

 

8 październik:

SZKOLNY KONKURS -  JAN PAWEŁ II " ODWAGA ŚWIĘTOŚCI"

Na terenie naszej szkoły został zorganizowany konkurs JAN PAWEŁ II " ODWAGA ŚWIĘTOŚCI " , w który udział wzięli uczniowie wszystkich klas. Opiekunem konkursy była pani mgr Elżbieta Misiek.

Zwycięzcy:

Klasa II- Agata Makowska

Klasy I- III

Miejsce I – Gabriel Kyzioł, Natalia Sajdak

Miejsce II- Martyna Bak

Miejsce III – Grzegorz Kałwa

Klasy V – VI

Miejsce I – Kamila Kotnis

Miejsce II- Karolina Wójcik

Miejsce III – Agata Prasełek, Monika Gomułka

 

 

13 październik:

KONKURS PLASTYCZNY

Uczniowie klasy piątej wzięli udział w konkursie plastyczny "Obiady czwartkowe", którego organizatorem jest PZU. Opiekunami etapu szkolnego konkursu była pani mgr Agata Wójcik i pan mgr Mateusz Makowski. Wykonanie pracy poprzedziły lekcje z historii i języka polskiego na temat czasów króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

13 października w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji DNIA NAUCZYCIELA. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście. Uczniowie klas IV - VI pod opieką pani E.Misiek i E. Micyk postarali się umilić ten czas kabaretem, w podzięce za trud, serce, uśmiech, dobre rady i przekazywana wiedzę.

 

14 październik:

DZIEŃ NAUCZYCIELA W DŁUŻCU

14 października w Zespole Szkół w Dłużcu odbyły się miejsko-gminne obchody Dnia Edukacji Narodowej oraz uroczystości związane z nadaniem Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Dłużcu imienia Króla Jana III Sobieskiego. Poczet sztandarowy naszej szkoły reprezentowali: Agata Prasełek, Kamila Kotnis, Kamil Żelazny. W uroczystościach uczestniczyły również: pani dyrektor mgr Bożena Szatan i mgr Agata Wójcik. Z okazji Dnia Edukacji Narodowej Burmistrz Jan Łaksa wręczył naszej pani dyrektor nagrodę za szczególne wyniki pracy. Gratulujemy.

 

15 październik:

ŚLUBOWANIE KLASY I

W dniu 15.10.2010 roku odbyło się w naszej szkole uroczyste ślubowanie uczniów klasy I. Tego dnia maluchy złożyły uroczyste ślubowanie według następującej roty:

„My uczennice i uczniowie klasy I uroczyście ślubujemy:

1.    Być dobrymi koleżankami i kolegami.

2.    Pilnie uczyć się i sumiennie wypełniać polecenia

3.    nauczycieli i wychowawców.

4.    Godnie i kulturalnie zachowywać się w szkole i poza szkołą.

5.    Szanować rodziców, nauczycieli, starszych i kolegów.

6.    Wzorową nauką i zachowaniem przynosić zaszczyt szkole.”

            Pani Dyrektor Bożena Szatan wielkim ołówkiem pasowała dzieci na uczniów Szkoły Podstawowej w Jeżówce.

            Moment ślubowania poprzedziły występy pierwszoklasistów oraz konkurencje sprawdzające ich wiedzę i umiejętności. Akt ślubowania uczniowie opieczętowali własnymi odciskami palców.

 

„Składamy swoje odciski palców na znak dokonania aktu ślubowania:

Gomułka Konrad

Kowalczewska Kinga

Kyzioł Bartosz

Makowski Mateusz

Maślisz Gabriela

Misiek Paulina

Pypno Magda

Stojek Jakub

Wróbel Oliwia"

              Po ślubowaniem dzieci musiały zdać swój pierwszy, ale jakże przyjemny i wesoły egzamin. Uczniowie klasy szóstej przygotowali dla nich kilka zabawnych testów oraz upominki.

              Uroczystość była ogromnym przeżyciem dla wszystkich. Nie obyło się bez miłych niespodzianek. Wspaniałą pamiątką przypominającą ten ważny dzień były birety, dyplomy z życzeniami sukcesów w kolejnych latach nauki oraz odznaki pierwszoklasistów. W klasie czekał na uczniów odświętnie przystrojony stół, a na nim słodkości przygotowane przez rodziców.

 

26 październik:

SPOTKANIE ZE SZTUKĄ

 

 

5 listopad:

KONKURS RECYTATORSKI KLAS I - III (ETAP SZKOLNY)

 

 

9 listopad:

VIII MIĘDZYSZKOLNY KONKURS PIEŚNI LEGIONOWEJ I ŻOŁNIERSKIEJ W BYDLINIE 

Uczennice klasy szóstej: Anna Czech, Kamila Kotnis, Agata Prasełek i Aleksandra Słowik uczestniczyły w VIII Międzyszkolnym Konkursie Pieśni Legionowej i Żołnierskiej w Bydlinie. Dziewczęta zaprezentowały piosenkę "Rozkwitały pąki białych róż" i zajęły trzecie miejsce w kategorii klas IV-VI.

Gratulujemy.

 

10 listopad:

ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć tych, którzy polegli w obronie naszej POLSKI. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeli pokaz multimedialny przygotowany przez pana Mateusza Makowskiego. Wiele radości sprawiło wykonanie kotylionów, które dumnie nosili wszyscy uczniowie.

 

11 listopad:

UDZIAŁ POCZTU SZTANDAROWEGO W GMINNYCH ODCHODACH ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W WOLBROMIU

 

2 grudzień:

MIKOŁAJKOWY WYJAZD UCZNIÓW KLASY 0 - III DO WOLBROMIA

3 grudzień:

OTWARCIE HALI

3 grudnia świętowaliśmy uroczyste otwarcie SALI, na które przybyli mieszkańcy wsi, wychowankowie szkoły, rodzice i uczniowie. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele władz gminy burmistrz Jan Łaksa, wiceburmistrz Katarzyna Gamrat i pracownicy Urzędu zaangażowani w budowę sali,  radny Sejmiku Małopolskiego Jacek Soska, radny Rady Miejskiej w Wolbromiu Józef Łysek, sołtys Jan Kowalczewski, proboszcz parafii w Jeżówce ks. Antoni Kazior, a także pani Maria Knap.

Mieszkańcy naszej miejscowości nie kryli wielkiej radości i wdzięczności dla wszystkich, którzy przyczynili się do ukończenia tak długo trwającej budowy.

Na zakończenie części oficjalnej w licznym gronie przecięto symboliczną wstęgę, a ksiądz proboszcz poświęcił obiekt. Program artystyczny, poświęcony patronowi szkoły i jej historii przygotowały:  Agaty Wójcik i Sylwia Kowal.

 

6 grudzień:

ZAKOŃCZENIE AKCJI "GÓRA GROSZA"

 

Już po raz  ósmy w naszej szkole organizowana jest GÓRA GROSZA. Celem akcji jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie i dofinansowanie domów dla dzieci, rodzinnych domów dziecka, pogotowi rodzinnych, kwalifikowanych rodzin zastępczych oraz dla najbardziej potrzebujących domów dziecka, które realizują prorodzinne programy wychowawcze. Opiekunem akcji jest pani Agata Wójcik i pan Mateusz Makowski.

 

7 grudzień:

SPOTKANIE ZE SZTUKĄ- PINOKIO

13- 15 grudzień:

POZNAJEMY ZASADY BEZPIECZNEJ EWAKUACJI

Przez trzy dni gościliśmy w naszej szkole strażaków z Wolbromia, którzy zapoznali nas z podstawowymi zasadami podczas ewakuacji w razie pożaru lub innego zagrożenia. Przedstawiono nam: cel procedur, podstawy uruchomienia procedury – zarządzenia ewakuacji, sposób ogłaszania alarmu – sygnały alarmowe, przydział obowiązków i organizacja działania( ogólne zasady postępowania podczas ewakuacji, drogi ewakuacji ),obowiązki wychowawców klas i zachowania uczniów.

Ogromną atrakcją dla wszystkich była możliwość poznania bliżej zawodu strażaka i obejrzenie sprzętu jakim dysponują.

22 grudzień:

WIGILIA 

Uczniowie naszej szkoły zaprezentowali przedstawienie jasełkowe pt: „Bóg się rodzi…” przygotowane pod opieką p. A. Wójcik i S. Kowal.

Wśród zaproszonych gości byli: radny Sejmiku Małopolskiego Jacek Soska, radny Rady Miejskiej w Wolbromiu Józef Łysek, proboszcz parafii w Jeżówce ks. Antoni Kazior, panie Wiesława Mazur, Danuta Mazur, Henryka Żelazna i rodzice.

Pani dyrektor Bożena Szatan  i zaproszeni goście złożyli zebranym świąteczne życzenia. Uczniowie rozdali opłatek- symbol chleba i wzajemnego przebaczenia. Wszyscy zgromadzeni przystąpili do składania sobie płynących z głębi serca życzeń. Wigilia przebiegała w atmosferze rodzinnego ciepła, wzajemnej życzliwości i pojednania. Na odświętnie przygotowanym stole nie zabrakło wspaniałych wigilijnych potraw. Nad przygotowaniami do uroczystej kolacji czuwały panie E. Misiek i H. Makowska. Organizatorzy dziękują wszystkim rodzicom, którzy przyczynili się do przygotowania tak wspaniałego dnia w naszej szkole.

 

 

2 grudzień:

PRZEDSTAWIENIE JASEŁKOWE DLA MIESZKAŃCÓW JEŻÓWKI

 

 Przedstawienie jasełkowe wykonane przez uczniów naszej szkoły zostało docenione przez gości obecnych na szkolnej Wigilii. Dlatego też organizatorzy postanowili jeszcze raz pokazać zdolności aktorskie naszych uczniów. Montaż słowno-muzyczny przedstawiono licznie przybyłym mieszkańcom wsi

 

14 styczeń

MARATON JASEŁKOWY

14 stycznia odbył się Miejsko-Gminny Przegląd Grup Jasełkowych zorganizowany przez Centrum Kultury, Promocji i Informacji pod patronatem Burmistrza Miasta i Gminy Wolbrom.
W zmaganiach wzięli udział nasi uczniowie, którzy otrzymali wyróżnienie.

W niedzielę 23 stycznia w Centrum Kultury burmistrz Jan Łaksa, w towarzystwie swojej zastępczyni Katarzyny Gamrat, wręczył nagrody i wyróżnienia laureatom Miejsko-Gminnego Przeglądu Grup Jasełkowych, który odbyło się 14 stycznia.

21 styczeń

SPORT I ROZRYWKA

W sobotę odbył się w naszej nowo oddanej do użytku hali festyn sportu. Organizatorem festynu był radny sejmiku małopolskiego Jacek Soska.

 Odbył się Międzygminny Turniej Tenisa Stołowego. Później na młodych sportowców z 26 szkół z terenu gmin: Wolbrom, Trzyciąż i Charsznica czekała degustacja przysmaków regionalnych oraz dyskoteka. Dla osób dorosłych w większości dla mieszkańców Jeżówki oraz zaproszonych gości przeznaczona była noworoczna biesiada z zabawą taneczną, aż do białego rana.

W turnieju ping-ponga uczestniczyło 150 zawodników, rywalizujących w pojedynkach indywidualnych i deblu. Na najlepszych zawodników i drużyn reprezentujących szkoły czekały niezwykle wartościowe nagrody rzeczowe, dyplomy i puchary

Wyniki Międzygminnego Turnieju Tenisa Stołowego - Jeżówka 2011

 I. SZKOŁY PODSTAWOWE – GRA POJEDYNCZA :

Dziewczęta:

1. Karolina Gil – Chełm (gm. Wolbrom)

2. Karolina Latos - Łobzów (gm. Wolbrom)

3. Katarzyna Pasich – Łobzów (gm. Wolbrom)

Chłopcy:

1. Patryk Płowiec - SP nr 1 Wolbrom

2. Michał Pieszczek - SP nr 1 Wolbrom

3. Dawid Kwiatkowski - Swojczany (gm. Charsznica)

II. SZKOŁY PODSTAWOWE – GRA DEBLOWA :

Dziewczęta:

1. Łobzów (gm. Wolbrom): Latos/Pasich

2. Kąpiele Wielkie (gm. Wolbrom): Knap /Dachowska

3. Trzyciąż: Ciuła / Świda

Chłopcy:

1. SP nr 1 Wolbrom: Płowiec/Pieszczek

2. Łobzów (gm. Wolbrom): Chmura/Kołodziej

3. Chełm (gm. Wolbrom): Bugaj/Serwatka

III. KLASYFIKACJA GENERALNA SZKÓŁ W ROZGRYWKACH DRUŻYNOWYCH SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Z PODZIAŁEM NA GMINY:

1. GMINA WOLBROM: SZKOŁA PODSTAWOWA ŁOBZÓW

2. GMINA TRZYCIĄŻ : SZKOŁA PODSTAWOWA TRZYCIĄŻ

3. GMINA CHARSZNICA: SZKOŁA PODSTAWOWA SWOJCZANY.

IV. GIMNAZJA – GRA POJEDYNCZA :

Dziewczęta:

1. Weronika Trzaska – Gimnazjum nr 3 Wolbrom (gm. Wolbrom)

2. Justyna Garnek - Gimnazjum nr 3 Wolbrom (gm. Wolbrom)

3. Justyna  - Gimnazjum Tczyca (gm. Charsznica)

Chłopcy:

1. Patryk Bijak – Gimnazjum Tczyca (gm. Charsznica)

2. Michał Kyzioł – Gimnazjum nr 1 Wolbrom (gm. Wolbrom)

3. Sylwester Kruszak – Gimnazjum nr 3 Wolbrom (gm. Wolbrom) . 

V. KLASYFIKACJA GENERALNA SZKÓŁ GIMNAZJALNYCH :

1. GIMNAZJUM NR 3 WOLBROM – GMINA WOLBROM

2. GIMNAZJUM TCZYCA – GMINA CHARSZNICA

3. GIMNAZJUM GOŁACZEWY – GMINA WOLBROM

21 styczeń

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

27 styczeń

MAM TALENT - CHOINKA

27 stycznia 2011 roku w naszej szkole odbyła się tradycyjnie "ZABAWA CHOINKOWA". Nowością zaś było to, że w tym roku po raz pierwszy na nowej sali gimnastycznej. Nad przygotowaniem imprezy czuwała Rada Rodziców. Przygotowała słodki poczęstunek dla wszystkich uczniów. Do tańca przygrywał Pan Czesław Kałwa oraz Pani Sabina Podsiadło. Uczniowie pod opieką nauczycieli zorganizowali część artystyczną "Mamy talent", która rozbawiła, zaskoczyła i wzruszyła zarówno dzieci jak i dorosłych.  Wszyscy bawili się wspaniale, po zakończeniu zabawy z uśmiechem na twarzy wrócili do domów.

 

28 styczeń

NAJLEPSI UCZNIOWIE NASZEJ SZKOŁY - SEMESTR I 

KLASA IV

KOTNIS PATRYCJA – 4,92

NOWAK NATALIA -  4,66

POSYŁEK TOMASZ – 4,58 

KLASA V

WÓJCIK KAROLINA – 5,09

ROSÓŁ JAN – 5,00

SMĘDRA WIKTORIA – 4,82

KURPIŚ PIOTR – 4,82

DZIUBDZIELA PAWEŁ – 4,73 

KLASA VI

KOTNIS KAMILA – 4,82

PRASEŁEK AGATA – 4,45

KURPIŚ KATARZYNA – 4,18

14 luty

DZIEŃ ZAKOCHANYCH

Dzień  Zakochanych obchodziliśmy  w naszej szkole 14 lutego. Z okazji tego święta Samorząd Uczniowski pod opieką pani A. Wójcik i pana M. Makowskiego zorganizował w naszej szkole pocztę walentynkową.  W tym dniu zakochani obdarowują się "walentynkami" są to zazwyczaj wierszyki lub wyznania miłosne, niekiedy laurki i prezenty. W naszej szkole rozdano łącznie 210 kartek walentynkowych. Wybraliśmy również WALENTYNKĘ i WALENTEGO.

8 marca

DZIEŃ KOBIET

8 marca to data jednoznaczna w naszym kalendarzu. Każde dziecko, a już na pewno każdy mężczyzna wie, że ten dzień w całości należy do przedstawicielek płci pięknej, które świętują Międzynarodowy Dzień Kobiet. Dzień ten w naszej szkole był pełen radości, miłych gestów i uśmiechów dzięki naszym chłopcom i panu M. Makowskiemu. Mali mężczyźni w poszczególnych klasach przygotowali dla swoi kobiet piękne upominki. Uczniowie klasy VI w krótkim przedstawieniu dokonali oceny kobiet. Pan Mateusz złożył wszystkim dużym i małym kobietkom piękne życzenia.

 

16 marca

TROPAMI KULTUR. W KRĘGU KULTURY ŻYDOWSKIEJ

16 marca odbyła się VI edycja powiatowego konkursu bibliotecznego z cyklu Topami kultur, adresowanego do uczniów klas V i VI szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Głównym tematem była kultura żydowska. Przed konkursem uczestnicy wysłuchali wykładu dra Dariusza Rozumusa poświęconego sztuce żydowskiej. Następnie uczniowie odpowiadali na 27 pytań konkursowych. Naszą szkołę reprezentowały Karolina Wójcik i Wiktoria Smędra, które przygotowywała pani A. Wójcik.

 

21 marca

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

Pierwszy dzień wiosny związany jest z końcem zimy. Przyroda budzi się do życia. Jeszcze z czasów pogańskich pochodzi święto wiosny o nazwie "Jare" - bogate w obrzędy powitania wiosny. Niektóre z tych obrzędów, np. topienie Marzanny znane i praktykowane są do dzisiaj. Z najnowszych zwyczajów związanych z przywitaniem pierwszego dnia wiosny należy wymienić urywanie się uczniów i studentów z zajęć, czyli wagary. Uczniowie naszej szkoły nie udali się na wagary. Świetnie się bawili. Klasy młodsze wykonały piękne Marzanny, przygotowały piosenki o wiośnie. Wszyscy uczniowie przybyli do szkoły w zielonych strojach. W ten sposób chcieli pożegnać okrutną i srogą zimę. Wszyscy w barwnym korowodzie udali się na wycieczkę . Spalono Marzannę i tym samym pożegnano zimę.

 

NASZE PROJEKTY

 5 PORCJI WARZYW, OWOCÓW LUB SOKU” – OGÓLNOPOLSKI PROGRAM EDUKACYJNY DLA KLAS I-III

            Celem ogólnopolskiego programu edukacyjnego "5 porcji warzyw, owoców lub soku" jest kształtowanie u dzieci właściwych nawyków żywieniowych polegających na regularnym spożywaniu zdrowej żywności. Według zaleceń ekspertów warzywa, owoce i soki trzeba spożywać co najmniej 5 razy dziennie - każdego dnia. Jest to niezbędne minimum w codziennej trosce o zdrowie.

            Nasza szkoła chce pokazać rodzicom i przede wszystkim dzieciom z klas

I-III, że owocowo-warzywne porcje są niezbędne w ich diecie i stanowią naturalne źródło cennych witamin oraz składników mineralnych. Według zaleceń ekspertów, warzywa, owoce i soki należy spożywać co najmniej 5 razy dziennie – każdego dnia. Jest to niezbędne minimum w codziennej trosce o zdrowie.

 

Klub Bezpiecznego Puchatka

               

   

            "Klub Bezpiecznego Puchatka" to program edukacyjny, przygotowany przez Biuro Prewencji i Biuro Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji oraz firmę Maspex, który pomaga naszym uczniom poznać zasady bezpieczeństwa obowiązujące w domu, w drodze do szkoły oraz w szkole. W ramach realizacji tego programu odbyły się spotkania

z przedstawicielami Policji, Straży Miejskiej w Wolbromiu oraz Straży Pożarnej.

            Cele programu:

·         edukacja i poprawa bezpieczeństwa dzieci, które rozpoczynają swoją naukę w szkole,

·         wytworzenie u dzieci naturalnych sposobów unikania i reagowania na zagrożenia,

·         edukacja rodziców w zakresie ochrony dzieci przed zagrożeniami.

·         przekazanie uczniom  niezbędnej wiedzy o tym, jak być bezpiecznym na drodze, w szkole, w domu i w czasie zabawy,  

·         kształtowanie odpowiedniej reakcji na zaistniałe zagrożenia,

·         wyrobienie nawyku dbania o bezpieczeństwo swoje i kolegów.

OWOCE W SZKOLE

            Program skierowany jest do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Głównym celem programu jest długoterminowa zmiana nawyków żywieniowych dzieci i młodzieży poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw w ich codziennej diecie oraz propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania edukacyjne realizowane w szkołach podstawowych.

           Dzieciom uczestniczącym w programie udostępnia się:

  • świeże owoce (jabłka, gruszki, truskawki),

  • świeże warzywa (marchew, papryka słodka, rzodkiewki),

  • soki owocowe, warzywne oraz owocowo – warzywne.

 Celem programu jest skuteczne przeciwdziałanie następującym problemom:  

•    wzrastającemu udziałowi osób z nadwagą i otyłych wśród dzieci w wieku szkolnym  
•    wzrostowi zachorowań na choroby cywilizacyjne spowodowanemu nieodpowiednią dietą

•    spadkowi konsumpcji owoców i warzyw w Polsce.

            Wszyscy uczniowie klas I-III za zgodą rodziców biorą udział w tej akcji. W szkole został umieszczony plakat informujący o tym, że spożycie owoców i warzyw jest dotowane przez Unię Europejską. W ramach programu „Owoce w szkole” uczniowie w ciągu trzech dni w tygodniu otrzymują owoce, warzywa lub ich przetwory. Prowadzone są działania towarzyszące.

PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA

DROGĄ DO WIEDZY

             Od 2 listopada 2010 roku kl. I uczestniczy w realizacji Projektu ,,Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Jest to Projekt Edukacyjny współfinansowany przez Unię Europejską w Ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Głównym celem Projektu jest wdrożenie modelu edukacji, dostosowanego do potrzeb i możliwości uczniów, z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia. Wieloaspektowe wspieranie rozwoju umysłowego, emocjonalnego, społecznego i motorycznego dzieci odbywa się przez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Wykorzystanie w praktyce tej teorii zapewnia uczniom doświadczenia edukacyjne i społeczne na miarę ich zainteresowań, uzdolnień, możliwości i potrzeb. Umożliwia działania we wszystkich dziedzinach aktywności prowadzących do rozwijania kompetencji kluczowych, a szczególnie: językowej, matematyczno-przyrodniczej, artystycznej, ruchowej, komunikacyjnej oraz społecznej.

Praca z dziećmi prowadzona jest podczas zajęć obowiązkowych w ramach realizacji podstawy programowej oraz na dodatkowych zajęciach rozpoczynających się 3 stycznia 2011 roku - 3 godz. tygodniowo. Realizacja zajęć dodatkowych opiera się o własny autorski pomysł pod hasłem ,,Otwiera się nam wielka, ciekawa księga świata...”.

Projekt stwarza warunki wszechstronnego rozwoju dzieci, kreatywności, ciekawości poznawczej i otwartości na wiedzę. Rozwija umiejętności uczniów, podnosi ich wiedzę, dostarcza elementarnej wiedzy o świecie. Efektem uczestnictwa uczniów w zajęciach dodatkowych będzie pokaz ich osiągnięć w czerwcu 2011 roku.

 

W ramach rządowego programu " Radosna szkoła" w naszej szkole została utworzona sala zabaw. Mieści ona min.: tory przeszkód, różnej wielkości piłki, materace, duże piankowe klocki, skakanki, pufy, gry, układanki.
Otrzymane pomoce służą aktywnej, radosnej i bezpiecznej zabawie. Jednocześnie usprawniają i kształtują: sprawność ruchową, zdolności manualne, spostrzegawczość, wyobraźnię, pamięć wzrokową i słuchową, zdolność szybkiego kojarzenia, kreatywność, koncentrację, logiczne myślenie i pracę w grupie.
 

SZKLANKA MLEKA
 Celem programu „Szklanka mleka” jest kształtowanie wśród dzieci i młodzieży dobrych nawyków żywieniowych poprzez promowanie spożycia mleka i przetworów mlecznych. Mleko w szkole w ciągu dnia zapewnia dzieciom i młodzieży szkolnej zdrowie, ułatwia naukę, dodaje energii.
Uczniowie klas I-VI naszej szkoły, dzięki programowi „Szklanka mleka" mają możliwość codziennego wypicia w szkole 0,25 l świeżego mleka o najwyższej jakości.
Dzięki programowi "Szklanka mleka"
- uczniowie otrzymują świeże, pożywne mleko każdego dnia
- utrwalamy w dzieciach zdrowe nawyki żywieniowe.
  Program „Szklanka Mleka” jest finansowany z trzech źródeł:
dopłata unijna,
dopłata krajowa ,
dofinansowanie z Funduszu Promocji Mleka.


16 marca

KONKURS - BĄDŹ BEZPIECZNY W INTERNECIE

21 marca uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem pani Ewy Micyk uczestniczyli w konkursie "Bądź bezpieczny w Internecie" . Projekt adresowany był do uczniów klas IV i V szkół podstawowych z powiatu olkuskiego. Młodzież odpowiadała na 28 pytań dotyczących bezpiecznego korzystania z zasobów sieciowych. W konkursie wzięło udział 36 uczniów reprezentujących 18 szkół podstawowych. Naszą szkołę reprezentowali: Paweł Dziubdziela i Jan Rosół z klasy V.

 

30 marca

FINAŁ KONKURSU -TROPAMI KULTUR. W KRĘGU KULTURY ŻYDOWSKIEJ

Laureatami konkursu zostali:

I miejsce:  Alicja Karłowicz z SP w Kluczach

 II miejsce:  Milena Piątek z SP w Kluczach

 III miejsce: Dominika Kuc z ZS w Suchej

 Wyróżnienia otrzymali:

 Kinga Wolska z ZS w Suchej

 Kacper Gorgoń z SP nr 9 w Olkuszu

 Wiktoria Smędra z SP w Jeżówce

 Laureaci konkursu otrzymali nagrody ufundowane przez: Starostę Powiatu Olkuskiego, Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK oraz przez olkuską Bibliotekę. Na uroczystym rozdaniu nagród obecny był: Naczelnik Wydziału Promocji UMiG w Olkuszu –pan Waldemar Czarnota. Na wszystkich obecnych na uroczystym finale  czekała niespodzianka. Był to pokaz magii i iluzji, który dostarczył niesamowitych przeżyć nie tylko dzieciom ale i ich opiekunom.

Naszej koleżance-  GRATULUJEMY.

1 kwietnia:

POTYCZKI Z KULTURĄ

W piątek 1 kwietnia w Centrum Kultury, Promocji i Informacji odbyły się Międzyszkolne Potyczki z Kulturą. nasza szkoła otrzymała wyróżnienie za spektakl pt. „ Życie” – pod kier. pań: Sylwii Kowal, Agaty Wójcik i Ewy Micyk. Jury podkreśliło wysoki poziom konkursu teatralnego oraz dobrą pracę nauczycieli z aktorami,
 a także zaangażowanie rodziców w przygotowanie przedstawień.

 

7 kwietnia:

KONKURS RECYTATORSKI

W bolesławskim Centrum Kultury im. Marii Płonowskiej odbył się I Powiatowy Konkurs Recytatorski Spotkania z leśną poezją współorganizowany przez Nadleśnictwo Olkusz oraz Zespół Szkół nr 1 w Bukownie. Patronat nad konkursem popularyzującym poezję związaną z leśną przyrodą objęło Polskie Towarzystwo Leśne przy Nadleśnictwie Olkusz. W konkursie wzięła udział Natalia Sajdak z klasy III i Karolina Wójcik z klasy V.

 

8 kwietnia:

WYCIECZKA DO WIELICZKI

 

29 kwietnia:

UROCZYSTE APEL Z OKAZJI 3 MAJA

Z okazji 3 Maja uczniowie naszej szkoły przygotowali apel, którego głównym celem było przypomnienie historii naszego państwa. Rozstrzygnięte został również dwa szkolne konkursy. W szkolnym konkursie wiedzy o Tadeuszu Kościuszce wzięło udział 19 uczniów z klas 4-6. Rozwiązywali oni test sprawdzający znajomość życiorysu T. Kościuszki i historii Polski II połowy XVIII wieku. Test zawierał pytania zamknięte (test wyboru) oraz pytania polegające na uzupełnianiu luk w zdaniach. W przypadku uzyskania jednakowej sumy punktów przez kilku uczniów, o zwycięstwie decydowała większa liczba prawidłowo uzupełnionych luk w zdaniach. Miejsce I zdobyła- Kamila Kotnis, miejsce II - Wiktoria Smędra, miejsce III - Katarzyna Kurpiś.

W szkolnym etapie konkursu plastycznego "Ulubiony książkowy bohater" wzięło udział 32 uczniów klas I- III. Miejsce I zajęła Gabrysia Maślisz z klasy I i Kamila Latacz z klasy III. Obie uczennice wezmą udział w powiatowym etapie tego konkursu, który organizuje Powiatowa Biblioteka Publiczna w Olkuszu. Wyróżnienia otrzymali: Damian Makowski, Natalia Sajdak, Rams Paweł, Wójcik Bartosz, Makowska Agata, Makowski Michał, Gratulujemy!
 

1 maja:

BEATYFIKACJA JANA PAWŁA II - PRZEDSTWIENIE DLA MIESZKAŃCÓW JEŻÓWKI

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Jeżówce zorganizowali szereg imprez związanych z beatyfikacją Jana Pawła II. Na terenie szkoły odbył się konkurs plastyczny poświęcony życiu Karola Wojtyły zorganizowany przez panią E. Misiek. Rozstrzygnięcie konkursu poprzedził uroczysty apel. W niedzielę – 1 maja w Kościele pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Jeżówce odbył się koncert „ Jana Paweł II” przygotowany prze uczniów pod kierunkiem pań: S. Kowal, A. Wójcik, E. Micyk. Uczniowie przypomnieli wypowiedzi papieża o nadziei, wierze, miłości, wolności i śmierci.

 

3 maja:

UDZIAŁ W GMINNYCH OBCHODACH 3 MAJA

Tradycyjnie już z okazji świąt narodowych uczniowie naszej szkoły uczestniczą w gminnym spotkaniu z okazji 3 Maja, by wspólnie manifestować swoje uczucia patriotyczne. Uczniowie klasy VI Agata Prasełek, Kamila Kotnis, Kamil Żelazny wspólnie z panią dyrektor Bożeną Szatan i nauczycielami Agatą Wójcik i Mateuszem Makowskim wzięli udział w krótkim przemarszu i mszy.

 

31 maja:

DZIEŃ DZIECKA

 

 

 

1 czerwca:

ZAKOPANE

 

2 czerwca:

NASI MALI SPORTOWCY:

 

3 czerwca:

III ETAP PROJEKTU „PIERWSZE UCZNIOWSKIE DOŚWIADCZENIA DROGĄ DO WIEDZY”, DZIEŃ MATKI

03 czerwca 2011r. zakończył się w naszej szkole III etap Projektu „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Udział w nim wzięli: pani Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Promocji Zdrowia Paulina Michalak, dyrektor szkoły Bożena Szatan, sołtys wsi – pani Magdalena Grudzień, nauczyciele oraz rodzice klas 0-VI.

 

Głównym celem projektu było wdrożenie modelu edukacji poprzez kształtowanie kompetencji kluczowych w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardnera. Realizacja projektu odbywała się w oparciu o autorski plan pracy wychowawczyni Anny Barczyk. Uczniowie klasy I przygotowali przedstawienie pt.: „Przyroda uczy najlepiej”. Przedstawili również scenki humorystyczne o tematyce matematycznej i przyrodniczej, zaprezentowali układ taneczny, a także pochwalili się swoim talentem muzycznym. Wesołym akcentem był pokaz sztuki cyrkowej z wykorzystaniem przyborów gimnastycznych.

 

Zamierzeniem artystycznym i twórczym tego pokazu było pokazanie różnych typów osobowości uczniów we współczesnej szkole i podsumowanie, które głosi iż „Talentów jest wokół wiele. Drzemią nie tylko w najzdolniejszych… Każde dziecko jest inne. Nie można więc uczyć tak samo. Trzeba umieć dostrzec talent w każdym uczniu i pomóc mu go rozwijać”.

 

Po zakończeniu pokazu pani Paulina Michalak wręczyła uczniom pamiątkowe dyplomy oraz pacynki, pani dyrektor Bożena Szatan podziękowała i pogratulowała uczniom oraz życzyła wielu sukcesów i osiągnięć w dalszej edukacji szkolnej.

 

Uroczystość ta była połączona z Dniem Matki. Po pokazie umiejętności klasy I pozostali uczniowie zaprezentowali część artystyczną, złożyli swoim mamom życzenia, wręczyli własnoręcznie przygotowane upominki oraz zaprosili na poczęstunek.

 

4-14 czerwca:

ZIELONA SZKOŁA - ŁEBA

 

21 czerwca:

ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2010/ 2011

 


 
 

Szkoła Podstawowa im. Tadeusza Kościuszki w Jeżówce

Aktualizacja: Agata Wójcik